Jak nie zmoknąć w czasie deszczu

Włoski fizyk Franco Bocci proponuje nowe odpowiedzi na pytanie, jak pozostać suchym, poruszając się w deszczu. Kierunek wiatru, sylwetka człowieka i wielkość kropli mają decydujące znaczenie - informuje portal internetowy BBC.

Reklama

Pozornie błahy problem jest bardzo skomplikowany i wymaga matematycznych obliczeń.

W latach 70. XX wieku powstały na ten temat liczne publikacje i opracowania w specjalistycznych periodykach. W 1987 roku jeden z badaczy zapewniał w artykule w "European Journal of Physics", że żadna "strategia" nie ochroni nas przed zmoknięciem. Jednak niedawno Bocci użył tej samej publikacji, by udowodnić, że zmokniemy trochę mniej w zależności od obranej prędkości biegu i kierunku wiatru.

"W poprzedniej publikacji wszystko było proste, ale ja odkryłem, że to o wiele bardziej skomplikowane" - powiedział Bocci. W poprzednich badaniach pominięto kwestię kształtu ludzkiego ciała. Zakładano wtedy, że wszyscy ludzie są bardzo chudzi lub przypominają prostopadłościany - podkreślił.

Teraz Bocci przeanalizował częściej spotykane przypadki i odkrył, że kluczowa może być zależność między wzrostem a szerokością człowieka oraz kierunek wiatru i wielkość kropli deszczu.

"Zazwyczaj najlepiej jest biec najszybciej, jak to możliwe" - powiedział Bocci. Rada ta sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy biegniemy pod wiatr. W przypadku wiatru wiejącego w plecy, należy biec dokładnie z prędkością wiatru.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • pettersolberg
  21.07.2012 09:12
  Akurat jestem w trakcie lektury "Preludium Fundacji" Isaaca Isomova. Książka jak książka, zależy kto co lubi, ale w utworach tego autora jak i Stanisława Lema (tak, nie czytam za wiele) uderzyło mnie niesamowite, iście religijne namaszczenie dla uczonych, naukowców, ludzi z tytułami naukowymi, będącymi bohaterami.
  Po lekturze tego newsa, mam wrażenie, że ktoś się ze mnie nabija;]
 • pettersolberg
  21.07.2012 09:14
  Asimova oczywiście.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama