Sensacja w świecie nauki

Nietknięty, pochodzący sprzed około 2600 lat grobowiec etruskich książąt znaleziono w mieście Tarquinia koło Rzymu, jednym z najważniejszych ośrodków kultury Etrusków. To bardzo rzadkie wydarzenie wywołało sensację w świecie nauki.

Reklama

W udekorowanym freskami grobowcu z VII wieku przed naszą erą, znajdującym się na terenie starożytnej nekropolii, ekipa archeologów z Turynu znalazła liczne wazy i naczynia, m. in. do wina i perfum oraz szkatułkę z brązu, która zawiera prawdopodobnie klejnoty. Nie została jeszcze otwarta.

Znawcy kultury etruskiej są zgodni: nietknięte grobowce z tego okresu to ogromna rzadkość, tym bardziej, że - jak przypominają - na terenie, na którym dokonano odkrycia prowadzone są też nielegalne wykopaliska. Grupy przestępcze przeszukują miejsca starożytnych wykopalisk, zwłaszcza cmentarzyska, w poszukiwaniu cennych przedmiotów, które trafiają potem na czarny rynek.

Szczegółowym badaniom poddane zostaną, oprócz samych znalezisk, także resztki organiczne, przede wszystkim jedzenia, by ustalić co jadali etruscy książęta - poinformowali naukowcy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama