Grób wojownika w muzeum w Gliwicach

Wyposażenie grobu wojownika z Pławniowic z II wieku naszej ery wraz z rytualnie zniszczonym mieczem - to jeden z najcenniejszych archeologicznych skarbów odkrytych na terenie powiatu gliwickiego. Będzie go można zobaczyć w Muzeum w Gliwicach (Śląskie).

Reklama

Zwiedzający, jak poinformowała Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach, będą mieli okazję obejrzeć znaleziska - "od epoki kamienia do nowożytności" - odkryte w trakcie wieloletnich badań wykopaliskowych prowadzonych na ziemi gliwickiej.

Na ekspozycji "Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne" znajdą się liczące ok. 10 tys. lat zabytki z radiolarytu - surowca, z którego wyroby występują prawie wyłącznie w okolicach Gliwic, odkryty w Pyskowicach szkielet mamuta, pochodzące z neolitu siekierki i toporki, wyposażenie grobu wojownika z Pławniowic z II wieku naszej ery wraz z rytualnie zniszczonym mieczem.

Muzeum zaprezentuje również skarb średniowiecznych monet, czyli tzw. brakteatów z Chudowa (jednostronnie wybijanych monet). "Z wykopalisk w Chudowie pochodzić będą także piętnastowieczne kafle, na których widnieją rzadkie obrazy o tematyce religijnej i rycerskiej. Na jednym z nich zobrazowano św. Krzysztofa z symbolizującym Chrystusa pelikanem na ramieniu, na innym - św. Jerzego zabijającego smoka" - poinformowała Chudyba.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w Zamku Piastowskim - oddziale Muzeum w Gliwicach.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja - "Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne". Autorami książki, pomyślanej jako przewodnik dla wszystkich miłośników i pasjonatów archeologicznej przeszłości regionu, są kuratorzy wystawy - archeolodzy Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz.

«« | « | 1 | » | »»
 • Antoni
  06.04.2014 18:52
  Nie podoba mi się eksponowanie ludzkich szczątków w muzeum. Redakcja portalu WIARA powinna wykazać się większym szacunkiem dla zmarłych, a nie bez zastanowienia umieszczać tego typu informacje na portalu wiara. Chyba, że redaktor byłby zadowolony, gdyby ludzie mogli oglądać trupa jego dziadka w muzeum.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama