Matematyczne złe samopoczucie

Polscy gimnazjaliści prawie najgorzej na świecie oceniają swoje i swoich rówieśników umiejętności w obszarze matematyki - alarmuje "Rzeczpospolita".

Reklama

Tylko 40 proc. z nich uważa, że oni lub ich koledzy dobrze radzą sobie z tym przedmiotem. To o wiele mniej niż średnia dla krajów OECD, gdzie odsetek uczniów dobrze czujących się w tym obszarze wiedzy sięga 60 proc.

Takie wnioski płyną z suplementu do badania PISA, czyli Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów, które prowadzone jest wśród 15-latków w przeszło 60 krajach na świece, który diagnozował samoocenę uczniów w obszarze matematyki.

W innych obszarach polscy uczniowie aż tak bardzo nie odbiegają od rówieśników z innych krajów. Połowa z nich przyznaje, że nauka matematyki przychodzi im z trudnością, a tylko jedna trzecia, że rozumie wszystko na lekcjach. Tu średnia dla krajów OECD jest nieco wyższa i wynosi 37 proc.

Jakość nauczania matematyki w polskich szkołach od lat punktują zarówno polskie, jak i zagraniczne badania. Jego najsłabsze elementy to kształcenie oparte na zapamiętywaniu wzorów i schematów rozwiązań. Słabo także wyglądają kompetencje matematyczne nauczycieli.

«« | « | 1 | » | »»
 • kwazar
  17.02.2015 10:02

  Uwielbiam badania samopoczucia, zwłaszcza w obrębie matematyki.

  Mnie już ręce opadają. Jako nauczyciel mam coraz niższą samoocenę. Chyba pójdę na wcześniejszą emeryturę.

  Z Syracha:
  "Uczyć głupiego - to kleić skorupy lub budzić śpiącego z głębokiego snu.
  Nauczać głupiego - to jakby nauczać drzemiącego, który jeszcze w końcu zapyta: «A o co chodzi?» "
   

 • Anna
  17.02.2015 12:20
  kwazar - genialne!

  Z mojej wczorajszej lekcji:
  - Jak się CZUJECIE z tą zamianą jednostek?
  - Źle!!
  - No to ćwiczymy dalej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama