Na ISS zakończono pierwszy etap prac

Dwaj amerykańscy astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zakończyli w sobotę spacer kosmiczny, podczas którego wykonali część prac związanych z budową stacji dokujących dla najnowszej generacji statków transportowych.

Reklama

Podczas pierwszego z trzech zaplanowanych spacerów kosmicznych, który trwał około sześciu godzin, Barry Wilmore i Terry Virts zainstalowali ponad 100 metrów przewodów zapewniających łączność i dopływ prądu do planowanych stacji dokujących. Docelowo mają zainstalować ponad 230 metrów okablowania i nowy system łączności.

Spacer Amerykanów odbywał się na wysokości ponad 400 km nad Ziemią; został przełożony z piątku ze względu na problemy ze skafandrami. Kolejne dwa wyjścia poza ISS planowane są na 23 lutego i 1 marca.

Stacje dokujące powstaną na module Harmony, gdzie dawniej cumowały amerykańskie wahadłowce. W przyszłości mają przyjmować statki towarowe Dragon, budowane przez amerykańskie firmy Boeing i SpaceX, które będą transportować załogę i zaopatrzenie między ISS a Ziemią. Pierwsze testy tych kapsuł transportowych planowane są na koniec 2016 r., a pierwsze loty na ISS - na 2017 r.

Odkąd w 2011 roku z eksploatacji wycofane zostały wszystkie amerykańskie wahadłowce, rosyjskie statki Sojuz są jedynym środkiem transportu ludzi na ISS.

Na ISS, kosmicznym laboratorium zbudowanym kosztem ok. 100 mld dolarów i należącym do 15 państw, przebywa obecnie sześć osób: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Włoszka.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

 • Fryderyk
  22.02.2015 14:31
  Jeżeli nie będzie chmur to dzisiaj będę mógł obserwować przelot ISS (po zachodzie słońca) wtedy -> http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?lat=50.0997&lng=18.5448&alt=0&loc=Rybnik&TZ=CET&satid=25544
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama