Autostrada dźwięku

Jak szybki jest dźwięk, czy rozchodzi się w próżni i jak da się zniszczyć przedmioty za jego pomocą - można to sprawdzić na otwartej we wtorek w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach interaktywnej wystawie "Autostrada dźwięku".

To już drugie tego rodzaju przedsięwzięcie w ramach projektu edukacyjnego "Instytut Odkrywania Tajemnic"; przed dwoma laty prezentowana była wystawa "Zagadki optyki".

Jak powiedział pomysłodawca i koordynator wystawy dr Dariusz Kajewski z Uniwersytetu Śląskiego otwarta we wtorek ekspozycja składa się z 22 interaktywnych stanowisk, z których można się m.in. dowiedzieć, jak rozchodzi się fala dźwiękowa, jakie są granice słyszalności człowieka, jak drga pudło rezonansowe skrzypiec, jak powstaje charakterystycznie zmieniający się dźwięk jadących na sygnale karetek oraz czy dźwięk rozchodzi się w próżni.

Zwiedzających może również zainteresować stanowisko wyjaśniające, w jaki sposób można np. zbić szybkę za pomocą dźwięku. "Odpowiednia częstotliwość dźwięku może właśnie spowodować to, że dane ciało wpadnie w rezonans i może dość do jego zniszczenia"- powiedział Kajewski.

Podkreślił on, że wystawa ma pokazać zjawiska fizyczne dotyczące dźwięku w "przystępny i niekonwencjonalny sposób". "Często szkoły nie mogą prowadzić eksperymentów z fizyki, a myślę, że jest to bardzo ważny element lekcji (). Z eksperymentem jest zdecydowanie łatwiej zrozumieć zagadnienia z fizyki, ponieważ widzimy to na własne oczy. Sami możemy zmieniać tutaj parametry i spróbować znaleźć pewne zależności, które opisują dane zjawisko" - dodał Kajewski.

"Autostradę dźwięku" można zwiedzać do końca br. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg