Pomogła mu nieprzerwana praca

Nieprzerwana praca aż do późnej starości zachowała Michała Anioła we względnie dobrej formie i uchroniła przed postępującym zwyrodnieniem stawów. Do takiego wniosku doszło troje włoskich naukowców, analizując portrety genialnego artysty.

Reklama

Reumatolog z uniwersytetu we Florencji Marco Matucci-Cerinic, historyczka medycyny z tej samej uczelni Donatella Lippi oraz chirurg plastyczny Davide Lazzeri dokonali analizy trzech portretów włoskiego artysty z okresu, gdy miał on około sześćdziesięciu lat. Wyniki swych obserwacji opublikowali na łamach pisma "Journal of the Royal Society of Medicine".

Jak zauważyli, na wszystkich tych płótnach widać doskonale, że lewa dłoń Michała Anioła była już wtedy zaatakowana przez chorobę, o czym pisał on sam w liście z 1552 roku, w którym skarżył na bóle podczas pisania. W przeszłości przypuszczano, że to następstwo dny moczanowej, potocznie zwanej podagrą.

Włoscy naukowcy obalają tę hipotezę i przychylają się do opinii, że powodem była artroza. Przemawia za tym fakt, że do końca życia Michał Anioł nie porzucił młotka i dłuta. Pracował jeszcze na sześć dni przed śmiercią, a zmarł w wieku 88 lat, w 1564 roku. Właśnie nieustanna praca i posługiwanie się chorą ręką uchroniły go przed poważniejszymi następstwami tego schorzenia - skonstatowali badacze.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • Gość
  17.01.2018 12:18
  Ignorancja i nienawiść niektórych osób jest straszna. To właśnie przez takie nastawienie coraz częściej zastanawiam się nad wystąpieniem z kościoła. Nazywanie tej nietolerancji religią miłości jest straszną hipokryzją. Dajcie żyć innym tak, jak tego chcą i skupcie się na swoim życiu.
 • Gość
  17.01.2018 12:31
  Zastanawiam się co będzie na tych warsztatach - ćwiczenia praktyczne używania prezerwatywy ? Szatan hula po korytarzach gdańskiego magistratu.
 • TomaszL
  17.01.2018 13:38
  "Sobór Watykański II podniósł potrzebę „pozytywnego i mądrego wychowania seksualnego”, skierowanego do dzieci i młodzieży, „odpowiedniego do wieku”, „wykorzystując postęp nauk psychologicznych, pedagogicznych i dydaktycznych” ."

  Powstaje proste pytanie czy oprócz oburzenia potrafimy my sami, katolicy przygotować edukacje seksualną w sposób nowoczesny, zawierający nauczanie Kościoła. Tak aby skończyć z mitem Kościoła zakazów i nakazów i pokazać piękno (choć czasami trudne) życia katolicką moralnością.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama