Przebudzenie największego wulkanu w Europie

Z kraterów wydobywa się dym, odnotowano pierwsze, na razie niewielkie erupcje.

Reklama

Znajdująca się na Sycylii Etna (3340 m.n.p.m) - bo o tym wulkanie mowa - dymi po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Ten największy wulkan Europy i jeden z największych na świecie jest również jednym z najbardziej aktywnych. Pierwsze wzmianki o erupcjach odnotowano ok. 1500 r.p.n.e. i od tego czasu zarejestrowano ich około 200.

W pobliżu wierzchołka znajdują się cztery główne kratery. Masyw Etny zajmuje około 1250 km kw. W promieniu 30 km. od szczytu mieszka ponad milion ludzi.

Etna jest jednym z trzech słynnych, aktywnych wulkanów we Włoszech. Pozostałe to Wezuwiusz (pod Neapolem) i Stromboli (na wyspie o tej samej nazwie).

«« | « | 1 | » | »»
 • Eugeniusz_Pomorze_
  25.01.2017 20:55
  Wszystko jest chyba jednak prawdą, bo szczyt dymienia Etny mógł mieć miejsce właśnie osiem miesięcy temu. Gaśnięcie wulkanu to jednak coś innego, niż kotła w domu, czy nawet pieca w hucie. - Trwa chyba trochę dłużej. Więc i autor wiadomości i Pan macie rację... :-)
 • Marcin
  25.01.2017 21:05
  Czyżby na naszych oczach wypełniało się proroctwo Ojca Klimuszko? "Widziałem żołnierzy przeprawiających się przez morze na takich małych, okrągłych stateczkach, ale po twarzach widać było, że to nie Europejczycy. Widziałem domy walące się i dzieci włoskie, które płakały. To wyglądało jak atak niewiernych na Europę. Wydaje mi się, że jakaś wielka tragedia spotka Włochy.
  Część buta włoskiego znajdzie się pod wodą. Wulkan albo trzęsienie ziemi? Widziałem sceny jak po wielkim kataklizmie. To było straszne (…) Wojna wybuchnie na Południu wtedy, kiedy zawarte będą wszystkie traktaty i będzie otrąbiony trwał pokój (…) Potem rakiety pomkną nad oceanem, skrzyżują się z innymi, spadną w wody morza, obudzą bestie. Ona się dźwignie z dna. Piersią napędzi ogromne fale. Widziałem transatlantyki wznoszone jak łupinki... Ta góra wodna stanie ku Europie. Nowy potop! "
 • MOSCARDI
  26.01.2017 08:36
  +Ciekawe z jaki związek geologiczny ma to z trzęsieniami ziemi we Włoszech.
 • Zbig013
  02.12.2017 14:34
  Etna wcale nie jest największym wulkanem w Europie, jest nim Campi Flegreii. To superwulkan, znajduje się na północnym wybrzeżu zatoki neapolitańskiej i właśnie się budzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama