Transplantację narządów szyi przeprowadzono w Gliwicach

Rozszerzoną, trójwymiarową transplantację narządów szyi przeprowadzono u 63-letniego pacjenta o w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Przeszczep przywraca mu możliwość normalnego oddychania, jedzenia i mówienia.

Reklama

"Do podjęcia tej operacji skłoniła nas zła jakość życia oraz ogromna determinacja chorego" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Gliwicach szef zespołu rekonstrukcyjnego prof. Adam Maciejewski.

Pacjent w 2008 r. z powodu pozapalnej marskości wątroby przeszedł przeszczep tego narządu. Potem zachorował na nowotwór krtani, w efekcie usunięto mu całą krtań. Przeprowadzone w latach 2012-2013 dwie operacje naprawcze nie przyniosły oczekiwanych efektów. Oddychał przez rurkę tracheostomijną, z powodu przetoki nie mógł normalnie jeść, nie mówił.

13 października gliwiccy lekarze przeszczepili mu krtań, gardło, przełyk, tarczycę, przytarczyce, kość gnykową, mięśnie szyi i powłokę skórną. Obecnie jest w trakcie rehabilitacji.

«« | « | 1 | » | »»
 • GośćKA
  31.10.2017 15:38
  Podziw i najwyższe uznanie dla zespołu lekarzy, którzy tę fenomenalną operację przeprowadzili oraz za przedstawienie motywacji ! ! Niech Pan Bóg ma w opiece Pacjenta i tych Lekarzy.
 • gość
  31.10.2017 17:16
  chora wątroba powoduje też żylaki przełyku częsta przyczyna śmierci i często nie leczone, warto żeby w końcu nauczono się leczyć z pasożytów, które niszczą wątrobę, bo to jest przyczyna a nie "spożywanie alkoholu i zażywanie leków" na pewno taniej niż potem drogie operacje albo przedwczesny zasiłek pogrzebowy
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama