Identyfikacja według DNA

Do ustalenia tożsamości człowieka wystarczy śladowa ilość jego DNA. A prawdopodobieństwo pomyłki graniczy z zerem.

99,9999 proc. pewności
Badanie nie obejmuje całego DNA, ale jego wybrane fragmenty, tak zwane markery. To części chromosomów, które są bardzo dokładnie poznane przez naukę. Wiemy, czego możemy się w nich spodziewać. I potrafimy to opisywać za pomocą liczb. Otrzymujemy więc liczbowe wyniki, opisujące badaną próbkę oraz liczbowe wyniki z badania próbek kontrolnych, pochodzących od osób spokrewnionych, znanych z imienia i nazwiska.

Analiza tych wyników polega na sprawdzeniu, czy otrzymaliśmy wyniki pasujące do siebie, czyli zgodne z zasadą, że dziecko dziedziczy połowę swego DNA od matki i połowę od ojca. Analiza ta jest bardzo skomplikowana, współcześnie wykonują ją specjalne programy komputerowe. Uzyskuje się w ten sposób stwierdzenie tożsamości z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością 99,9999 proc. Trochę inaczej jest w przypadku użycia próbek kontrolnych, pochodzących z rzeczy osobistych. Wtedy bada się, czy profil genetyczny uzyskany przez zbadanie próbki pobranej np. na miejscu katastrofy jest identyczny z profilem posiadacza szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia. Jeśli tak – tożsamość jest ustalona.

Niepowtarzalny wzór
Specjaliści, zajmujący się laboratoryjnym stwierdzaniem tożsamości za pomocą badania DNA, nie dowiadują się przy okazji, jaki kolor oczu czy włosów ma badana osoba. Nie wiedzą też, na jakie choroby może ona cierpieć. A to dlatego, że badane przez nich odcinki DNA nie kodują żadnych cech. To zaskakujące, ale aż 95 proc. ludzkiego DNA nie służy kodowaniu żadnych cech. Fragmenty te są jednak tak bardzo zróżnicowane, różnorodne, że nadają się świetnie do opisanych wyżej badań, służących stwierdzeniu tożsamości.

Bo z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że na całym świecie nie ma dwóch ludzi o identycznym „wzorze” genetycznym. Oczywiście stwierdzenie tożsamości na podstawie badania DNA to najbardziej skuteczny, ale niejedyny sposób identyfikacji człowieka. Nawet w trudnych przypadkach można tego dokonać na podstawie znaków szczególnych, badania odcisków palców albo charakterystycznych cech uzębienia. Badania DNA służą także do ustalania ojcostwa. Są też nieocenioną pomocą w wykrywaniu sprawców przestępstw.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| BIOLOGIA, DNA, NAUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg