Nauki dawne i niedawne

PAP |

publikacja 28.02.2013 06:46

Matematyka i fizyka nie muszą kojarzyć się z zestawem wzorów, regułek, zadań czy definicji. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach chce przekonać uczniów, że nauki ścisłe mogą być przede wszystkim dobrą zabawą i podróżą w świat doświadczeń i eksperymentów.

Kostki Napiera Luis García (Zaqarbal) / CC 3.0 Kostki Napiera
XVII-wieczny przyrząd do mnożenia. Eksponat ze zbiorów Narodowego Muzeum Archeologicznego w Madrycie

Służyć ma temu najnowsza, interaktywna wystawa edukacyjna "Nauki dawne i niedawne", która w czwartek zostanie otwarta w placówce.

"Wystawa została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest to interaktywne spotkanie z nauką i jej historią" - powiedziała w środę PAP Wioletta Sobieraj z Muzeum Nauki i Techniki w Starachowicach.

Wystawa będzie zaprezentowana w zabytkowej hali lejniczej. Została podzielona na cztery działy tematyczne.

Dział "W świecie fal" porusza zagadnienia związane z różnymi aspektami ruchu falowego. W tym dziale zwiedzający będą mogli poznać 20 modeli dydaktycznych dotyczących różnych aspektów ruchu falowego. Wykonując proste doświadczenia możemy poznać różnicę między falą świetlną i głosową. Znajduje się tam m.in. urządzenie, przy pomocy którego można narysować obraz ludzkiego głosu, a kształt tworzących się figur zależy od wysokości i natężenia głosu.

W części "Między bitem i abakiem" zwiedzający mogą poznać m.in. działanie systemu dwójkowego, który stanowi podstawę działania systemów informatycznych, telefonii komórkowej czy telewizji cyfrowej. W tej części pokazane zostały metody i przyrządy służące do liczenia, począwszy od abaku, poprzez liczydło, kostki Napiera (wczesny przyrząd do mnożenia), aż do komputera. Szczególnie ciekawy dla najmłodszych zwiedzających może okazać się dział "Zmierzyć czas", który prezentuje metody pomiarów czasu od prehistorii po współczesność.

Na wystawie sporo miejsca poświęcono także astronomii i jej praktycznego zastosowania. W dziale "Kąty na niebie i Ziemi" przestawiono między innymi sposoby określenia położenia geograficznego na ziemi oraz ciał niebieskich na niebie. Od czasów prostych urządzeń optycznych po system nawigacji satelitarnej GPS

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach działa od 12 lat. Na ośmiu hektarach zobaczyć można m.in. historię starachowickich zakładów wielkopiecowych, Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz samochodów ciężarowych Star, produkowanych przez kilka dekad właśnie w tym mieście. Częścią muzeum jest także stała wystawa paleontologiczna.