Z nauką przez wieki

PAP |

publikacja 19.05.2014 06:55

"Z nauką przez wieki" - pod takim hasłem odbędzie się XIV Festiwal Nauki w Krakowie. W imprezie, która potrwa od 21 do 24 maja, udział weźmie 14 uczeni wyższych, trzy instytuty PAN oraz siedem innych instytucji edukacyjnych, badawczych i kulturalnych.

Z nauką przez wieki Roman Koszowski /GN Podczas XIV Festiwalu Nauki w Krakowie badacze będą opowiadać o swojej pracy, a słuchacze sami wykonają proste doświadczenia, eksperymenty i pomiary

Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczyć będzie Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta - poinformował na konferencji prasowej przewodniczący rady programowej festiwalu prof. Stanisław Małek. "Zachęcam do odwiedzenia stoiska Komisji Fulbrighta i zapoznania się z jej działalnością, programami stypendialnymi" - mówił profesor.

Nowością tej edycji jest powstanie nowoczesnej internetowej mapy lokalizacji festiwalowych wydarzeń. Przy użyciu specjalnego kodu będzie ją można także pobrać jako aplikację na telefon. Mapa jest w językach polskim i angielskim. "Ten drugi szczególnie pomoże turystom, z których niektórzy podczas poprzedniej edycji zapowiedzieli, że i w tym roku przyjadą na festiwal do Krakowa" - zwrócił uwagę przewodniczący rady programowej.

Centrum festiwalowe, tak jak w latach ubiegłych, stanie na Rynku Głównym, który na czas festiwalu zamieni się w "naukowe miasteczko namiotowe". W poszczególnych namiotach naukowcy będą prowadzić pokazowe eksperymenty, opowiadać o swojej pracy. Zainteresowani sami wykonają proste doświadczenia, eksperymenty i pomiary. Drugie centrum festiwalowe znajdzie się na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. św. Anny.

Głównym koordynatorem festiwalu jest po raz czwarty Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Rektor tej uczelni, prof. Włodzimierz Sady zwrócił uwagę, że XIV edycja odbywa się w 10-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Rektor postawił tezę, że Polska jest w połowie drogi transformacji unijnej i musi umiejętnie wykorzystywać środki z UE, ponieważ - według prognoz - w następnych latach, po 2020 roku, prawdopodobnie nie otrzymamy już tak wysokich sum dotacji jak obecnie i w latach ubiegłych.

"Przed nauką staje wielkie zadanie, aby zmobilizować się do aktywnego wykorzystania możliwości, jakie daje przynależność do Unii oraz jak najlepszego wykorzystania unijnych funduszy" - zaznaczył rektor i dodał, że innym ważnym celem środowiska naukowego jest zainteresowanie nauką młodych ludzi. "Na to trzeba pieniędzy. Do tego trzeba być przygotowanym" - powiedział prof. Sady.

W związku z tematem przewodnim - "Z nauką przez wieki" - Uniwersytet Rolniczy zorganizował konkurs na realizację krótkiego filmu. Etiuda miała przedstawić przełomowe odkrycie naukowe, dokonane w Krakowie pomiędzy XIV a XX wiekiem. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli krakowskich uczelni wyłoniła już laureatów. Najlepsi okazali się: w kategorii dzieci - Krystyna Gasińska za film "Napoleon Cybulski - odkrywca adrenaliny"; w kategorii młodzież - Aleksandra Dziula za film "Jak skroplić sukces"; a w kategorii dorośli - Rafał Blecharz za etiudę "Odkrycia Jana Brożka". Nagrody - tablety - zwycięzcy odbiorą w pierwszym dniu festiwalu.

Leszek Gasinski Napoleon Cybulski Odkrywca adrenaliny