Prometheus z AGH wśród 50 najlepszych

PAP |

publikacja 15.07.2015 10:57

Najszybszy polski superkomputer Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się na 49. pozycji w rankingu TOP 500 Supercomputers - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Bartosz Dembiński.

Prometheus z AGH wśród 50 najlepszych ACK Cyfronet AGH "Prometheus" nie tylko zapewni "Cyfronetowi" potężną moc obliczeniową. Będzie także, jak na tego typu urządzenie, bardzo energooszczędny

Jak wyjaśnił, początkowo Prometheus znalazł się na 52. miejscu; tak podawali we wtorek organizatorzy rankingu. "Jednak kilka godzin po wysłaniu tej informacji organizatorzy rankingu dokonali korekty zestawienia, poprawiając w nim kilka błędów - po opublikowanej aktualizacji Prometheus przesunął się na 49. miejsce" - wyjaśnił rzecznik.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org).

Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się w tym zestawieniu po raz pierwszy, znacznie wyprzedzając inne superkomputery z Polski. Jego moc obliczeniowa wynosi niemal 1,7 biliardów operacji na sekundę (1,7 PFLOPS - 1 PFLOPS to biliard operacji na sekundę - 10 do potęgi 15. operacji na sekundę).

W najnowszym zestawieniu poza Prometheusem znalazło się jeszcze sześć innych polskich superkomputerów.

Na 128. miejscu znalazł się Tryton, superkomputer Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej; na 137. - BEM z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego; na 157. - superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Na 270. pozycji sklasyfikowano wieloletniego lidera wśród polskich maszyn obliczeniowych, czyli Zeusa z ACK Cyfronet AGH; a na miejscach 379. i 418. - odpowiednio komputery: ORION z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Najszybszym superkomputerem na świecie jest nadal chiński Tianhe-2 (Droga Mleczna-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 PFLOPS.

Na liście TOP 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (ok. 46 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się Japonia (ok. 8 proc.) i Chiny (ok. 7 proc.).

Prometheus został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Swoją pracę rozpoczął 27 kwietnia br.

Dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą jest on jednocześnie jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie.

Jak poinformował rzecznik AGH, portfolio badań naukowych, realizowanych przy pomocy Zeusa, a od niedawna również Prometheusa, jest bardzo bogate. Na superkomputerach ACK Cyfronet AGH prowadzane są badania dotyczące m.in.: przewidywania przestrzennej struktury białek, nanostruktur nowoczesnych półprzewodników, obliczeń związanych z analizą zmienności galaktyk w szerokim zakresie promieniowania widma elektromagnetycznego czy symulacji złożoności rynków finansowych.

"Tylko w roku 2014 na Zeusie wykonano niemal 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 tysięcy lat" - podkreślił Bartosz Dembiński.