Mocne "dzieciątko"

PAP/Wikipedia

publikacja 07.09.2015 06:00

Zjawisko El Nino najpewniej nasili się przed końcem roku, a szczytowy moment przypadnie na okres od października br. do stycznia 2016 r. - poinformowała we wtorek Światowa Organizacji Meteorologiczna (WMO). El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat.

Mocne "dzieciątko" NASA /PD El Niñon zaobserwowane w 1997 roku

Eksperci sugerują, że temperatura wód powierzchniowych we wschodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego będzie o 2 st. Celsjusza wyższa od średniej. W związku z tym możliwe, że będzie to jeden z najsilniejszych El Nino od 1950 roku, obok takich zjawisk z lat 1972-1973, 1982-1983 i 1997-1998.

El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Normalnie, bez El Niño  pasaty wieją przez tropikalny Pacyfik ze wschodu. Powodują one przemieszczanie się ciepłych wód powierzchniowych na zachód, w taki sposób, że poziom morza w Indonezji jest około 0,5 m wyższy niż w Ekwadorze. U wybrzeży Ameryki Południowej występuje zjawisko upwellingu, polegające na wynoszeniu ku powierzchni chłodnych wód głębinowych. Deszcze występują nad ciepłymi wodami zachodniego Pacyfiku, podczas gdy wschodni kraniec tego oceanu pozostaje stosunkowo suchy.

Podczas El Niño pasaty słabną nad środkowym i zachodnim Pacyfikiem. Powoduje to zahamowanie upwellingu, czyli prądu oddolnego, a tym samym wzrost temperatury wód i wilgotności powietrza na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Jednocześnie spadają temperatury wody i wilgotność powietrza na zachodnim Pacyfiku. Obserwowane są intensywne, często katastrofalne opady w Andach, przy jednoczesnym hamowaniu opadów nad Azją południowo-wschodnią i północną Australią, co skutkuje suszami w tych rejonachZjawisko to może spowodować też zawirowania pogodowe w innych częściach globu.

W 1998 roku El Nino wywołał suszę w Australii i Azji Południowo-Wschodniej, co doprowadziło do znacznych strat w rolnictwie. Kilka lat temu z powodu El Nino ucierpiały zbiory trzciny cukrowej w Indiach, co spowodowało gwałtowny wzrost cen cukru.