Nowy gatunek człowieka?

Tomasz Rożek

GN 46/2016 |

publikacja 10.11.2016 00:00

Na dnie jaskini w RPA znaleziono szczątki nieznanego nauce gatunku człowieka. To naukowa sensacja! I to z wielu powodów.

Homo naledi żył dwa miliony lat temu. Brett Eloff /epa/pap Homo naledi żył dwa miliony lat temu.

Homo naledi – bo tak nazwano „innego człowieka” – żył ponad 2 miliony lat temu, miał 150 cm wzrostu i ważył nie więcej niż 50 kilogramów. Miał niewielki mózg, ale to wcale nie musi świadczyć o jego marnej kondycji intelektualnej. Posiadał cechy, które dzisiaj przypisalibyśmy naszym bardzo wczesnym przodkom, ale też wiele takich, które mieli nasi bezpośredni poprzednicy.

Chodził i skakał po drzewach

Te i wiele innych przymiotów nowego gatunku człowieka udało się ustalić dzięki znalezieniu ponad 1500 kości i prawie 150 zębów. W sumie odkryto szczątki 15 osób, mężczyzn, kobiet i dzieci, które, co ciekawe, znajdowały się w jednym miejscu, na dnie jaskini w Republice Południowej Afryki. Już samo to jest naukową sensacją. Nigdy wcześniej nie udało się znaleźć tak wielu szczątków w jednym miejscu. Co to oznacza w praktyce, wytłumaczył główny autor analiz, dr Lee Berger: – W zasadzie dysponujemy każdym fragmentem szkieletu, i to w przynajmniej kilku egzemplarzach. Choć dopiero zaczęliśmy badania, już można powiedzieć, że Homo naledi będzie najlepiej przebadany wśród naszych wymarłych przodków.

Co dzięki dotychczasowym analizom udało się ustalić? Homo naledi miał małpie kości barku i miednicy, ale jego zęby przypominały te, które i my mamy. Nie tylko zresztą one. Również żuchwę i szczękę miał bardzo podobne do naszych. Być może posługiwał się narzędziami (wskazywałaby na to konstrukcja dłoni i całej ręki), ale nie ma też wątpliwości, że świetnie wspinał się po drzewach (co wynika z budowy palców). W skrócie: miał „ludzkie” dłonie, ale „małpie”, bo dłuższe i haczykowato wygięte, palce. Wydaje się, że dobrze radził sobie w pozycji pionowej i potrafił pokonywać na piechotę długie dystanse. To z kolei wnioski wynikające z badania budowy stopy (jej kości zdaniem badaczy praktycznie nie różnią się od naszych) oraz długości nóg.

Dostępne jest 40% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.