Górnictwo w kosmosie

Tomasz Rożek

publikacja 13.04.2017 00:00

Polskie firmy założyły konsorcjum, którego celem jest rozwijanie koncepcji kosmicznego górnictwa. To prawda, że w Europie Polska jest liderem w przemyśle wydobywczym, ale tym razem nie chodzi o wydobywanie czegoś spod ziemi. Raczej o wydobywanie poza Ziemią.

Na Księżycu w dużych ilościach występuje izotop helu-3. Na Ziemi nie ma go wcale. nasa; studio gn Na Księżycu w dużych ilościach występuje izotop helu-3. Na Ziemi nie ma go wcale.

Mówisz – górnictwo, myślisz – stare technologie, brudny przemysł i wieczne kłopoty ze związkowcami. Górnictwo było kołem zamachowym gospodarek kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj – o ile nie zastosuje się nowoczesnych rozwiązań – jest raczej kulą u nogi. A tymczasem w Polsce powstało konsorcjum, które skupia firmy z branży kosmicznej, mające na celu opracowanie technologii umożliwiających wydobywanie minerałów poza Ziemią.

Sporo wyzwań

Konsorcjum EX-PL stworzyło kilka polskich firm, w tym te, które wyspecjalizowały się w robotyce kosmicznej, obserwacjach planetoid i integracji systemów kosmicznych. W skład konsorcjum wchodzą także polskie jednostki badawcze (np. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów). – Perspektywa pierwszych misji wydobywczych to 20–40 lat. W tym czasie musi powstać szereg technologii i rozwiązań, które takie misje umożliwią. Konsorcjum ma zamiar pracować właśnie nad takimi rozwiązaniami. Pierwszy, bardzo istotny projekt, jest obecnie na etapie dopracowywania szczegółów i zostanie wkrótce ogłoszony przez konsorcjum – powiedział na konferencji założycielskiej dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments. I dodał, że w Polsce robotyka kosmiczna rozwija się bardzo prężnie. – To może nie są specjalizacje spektakularne w kontekście wysyłania rakiet w kosmos, budowy sieci telekomunikacyjnych czy satelitarnych, ale w tej nowej branży mamy bardzo dużo do zaoferowania – dodał z kolei w rozmowie z PAP Mateusz Józefowicz z firmy ABM Space.

Dostępne jest 33% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.