Przyszłość jest tutaj

Tomasz Rożek

publikacja 06.01.2009 11:00

Internetowy serwis popularno-naukowy PopSci.com opublikował listę 100 najbardziej innowacyjnych osiągnięć poprzedniego roku. Niektóre z nich pochodzą nie z tego świata. .:::::.

Przyszłość jest tutaj

W 2009 roku możemy kupić samochód, którego nie da się zarysować, odrzutowy plecak i telewizor cienki niemalże jak papier. W końcu właśnie powstaje drapacz chmur, który sam będzie sobie produkował energię, i satelita, który dostarcza w inteligentny sposób Internet tym, którzy akurat go potrzebują. Czy w ten właśnie sposób nie wyobrażaliśmy sobie dalekiej przyszłości? Przyszłość jest tutaj.

W „Gościu Niedzielnym” postanowiliśmy z listy 100 najbardziej innowacyjnych osiągnięć 2008 roku (zdaniem PopSci.com) wybrać te, które naszym zdaniem są najbardziej interesujące.

Z aparatu prosto do Internetu.
Wyprodukowana przez firmę Eye-Fi karta SD, na której przechowywane są zdjęcia w aparatach cyfrowych, ma wmontowany nadajnik sieci bezprzewodowej. Zrobione zdjęcie może natychmiast przesłać drogą radiową na wskazany wcześniej adres komputerowy. To zresztą może mieć dosyć niespodziewane konsekwencje. Pewnej turystce w czasie wakacji skradziono aparat cyfrowy z kartą Eye-Fi SD. Złodzieje aparatem robili sobie zdjęcia, a ten automatycznie wysyłał fotki na adres komputera właścicielki cyfrówki. Ta rozpoznała złodziei i odzyskała aparat. Cena: Eye-Fi SD 2GB: 80 dolarów.
• Szczegóły na: www.eye.fi

Strój dla championów.
Brytyjska firma Speedo dzięki technologiom niemalże kosmicznym wyprodukowała strój pływacki. Poszczególne jego części szyte, a właściwie klejone są tak, że na stroju nie ma śladu jakiejkolwiek wypukłości. Poza tymi, które zaprojektowano. Strój wymusza na pływaku przyjęcie w wodzie optymalnej postawy (ustalonej w tunelu hydrodynamicznym). Konsultantem projektu była amerykańska agencja kosmiczna NASA. Materiał, z którego strój wykonano, wygląda jak guma, ale jest bardzo lekki. W odpowiedni sposób modeluje mięśnie i nie pozwala im wpadać w drgawki, które zwiększają opór. Strój – nazwany drugą skórą pływaka – zakłada się ponad 20 minut i potrzeba do tego pomocy osób trzecich. Cena (w zależności od modelu) wynosi ponad 500 dolarów.
• Szczegóły na: speedo.com

Superszybki, inteligentny Internet.
Kazuna to satelita należący do Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA. Został wystrzelony w przestrzeń w lutym 2008 roku. Dostarcza najszybszego Internetu satelitarnego (1,2 gigabitów na sekundę) nie tylko mieszkańcom Japonii, ale także południowych krańców Azji. Ta szybkość jest 500 razy większa niż średnia prędkość Internetu w USA. Ponadto Kazuna z orbity okołoziemskiej „widzi”, na jakim obszarze sza-leje burza i w to miejsce kieruje silniejszy sygnał internetowy. Po co? Po to, by pochłaniająca sygnał gruba warstwa chmur nie uniemożliwiła korzystania z Internetu.
• Szczegóły na: http://www.jaxa.jp/

Bahrain World Trade Center.
To pierwszy wieżowiec, który produkuje sobie energię. Zainstalowane w kwietniu trzy turbiny produkują po 1,2 MW energii elektrycznej każda. W sumie dostarczają około 15 proc. energii wykorzystywanej przez biurowiec. Kształt wież z Bahrainu (niewielkiego państwa znad zatoki Perskiej) został tak zaprojektowany, że przestrzeń pomiędzy nimi przypomina lejek. To powoduje powstanie niższego ciśnienia po jednej ze stron budynku i wzrost prędkości wiatru wiejącego między wieżami o blisko 30 proc.
• Szczegóły na: bahrainwtc.com

Kamera w brzuchu.
W niemieckim instytucie Fraunhofera skonstruowano pierwszą kamerę, która po połknięciu, bezprzewodowo przekazuje obrazy z wnętrza ludzkiego ciała. Co więcej, lekarz dzięki zewnętrznemu urządzeniu magnetycznemu może poniekąd sterować kamerą. Ta zdolność manewrowa po-zwala dokładnie przyglądnąć się np. całemu żołądkowi, a nie tylko tym jego fragmentom, które kamera „zauważy”
• Szczegóły na: fraunhofer.de

Supercienki telewizor.
Firma Hitachi wyprodukowała najcieńszy telewizor LCD. Ma niecałe 4 cm grubości. Można go powiesić na ścianie albo ustawić na szafce telewizyjnej. Co najlepsze, producentowi udało się stworzyć nowy produkt przez udoskonalenie już istniejących rozwiązań. Na potrzeby telewizora cienkiego jak obraz nie wymyślono żadnej nowej technologii. Cena za ekran 32-calowy: 1500 dolarów.
• Szczegóły na: hitachi.us/tv

Lakier samonaprawiający.
Dwa modele należącej do Nissana luksusowej marki Infiniti od końca 2008 roku pokrywane są lakierem, który sam naprawia rysy. Nie chodzi o głębokie zadrapania powstające w czasie stłuczki, raczej o rysy powstające w czasie mechanicznego mycia samochodu czy odrapania od krzaków. Z czasem samonaprawić może się także rysa zrobiona przez wandala. Lakier modeli EX i FX (to tzw. SUV-y, czyli miejskie samochody terenowe) składa się z mieszanki syn-tetycznych żywic, które pod wpływem światła słonecznego wypełniają ubytki w wierzchniej warstwie pokrycia samochodu. Te niewielkie zadrapania naprawią się w ciągu kilku godzin, na te naprawdę głębokie potrzeba kilku dni.
• Szczegóły na: infiniti.coma

Tonium Pacemaker
to pierwszy na rynku kieszonkowy cyfrowy odtwarzacz muzyczny, który pozwala miksować utwory muzyczne. Ma twardy dysk o pojemności 120 gigabajtów i może przechowywać do 30 tys. piosenek. Tych można nie tylko słuchać, ale przede wszystkim miksować, a nawet skreczować. Kiedyś robiło się to, ruszając tam i z powrotem winylową płytą. W Tonium Pacemaker skreczuje się, ruszając palcem po czułym touchpadzie. Ponadto można zwalniać, przyspieszać i miksować utwory. A wszystko w opakowaniu wielkości telefonu komórkowego. Cena: ok. 700 euro.
• Szczegóły na: pacemaker.net



Gość Niedzielny 1/2009