Największy morski rezerwat świata

Ekologia.pl

publikacja 12.04.2010 12:54

Rząd brytyjski ogłosił rejon wysp Czagos na Oceanie Indyjskim, zwany oficjalnie Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego – BIOT, największym morskim rezerwatem świata – informuje portal brytyjskiego MSZ, cytując ministra Davida Milibanda.

Największy morski rezerwat świata Diego Garcia/Ekologia.pl Wyspy Czagos

Powierzchnia rezerwatu wynosi 210 tys. mil2 (544 tys. km2) i dwukrotnie przewyższa powierzchnię W. Brytanii. W regionie są największe w świecie rafy koralowe, tamtejszy ekosystem jest wyjątkowo bogaty i jak dotąd skutecznie oparł się zmianom klimatycznym, które zaszkodziły rafom koralowym w innych rejonach Oceanu Indyjskiego.

BIOT (British Indian Ocean Territory) składa się z grupy siedmiu atoli, łącznie ok. 60 tropikalnych wysp położonych w odległości ok. 500 km na południe od Malediwów. Na największej z nich – Diego Garcia wydzierżawionej przez Londyn USA – mieści się amerykańska baza morska. Decyzję przyjęły z zadowoleniem organizacje ochrony środowiska, ale ostro napiętnował Mauritius. W 1965 r. rządowi Mauritiusu obiecano, iż archipelag wysp Czagos zostanie mu przekazany, gdy nie będzie dłużej przydatny do celów obronnych.

Najwyższy przedstawiciel dyplomatyczny Mauritiusu w Wielkiej Brytanii (High Commissioner) uznał, że decyzja o przyznaniu BOIT statusu rezerwatu przyrodniczego jest jednostronnym złamaniem obietnic Londynu z 1965 r.

„Decyzja nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Londyn chce utrzymać kontrolę nad wyspami na zawsze i nie dopuścić do powrotu wysiedlonych z wysp tubylczych mieszkańców, ale nie pozwolimy na to, dlatego musi liczyć się z konsekwencjami swojej decyzji” – oświadczył przedstawiciel cytowany anonimowo przez media.

Powodem zadrażnień w stosunkach W. Brytanii z Mauritiusem jest przymusowe przesiedlenie przez Brytyjczyków i Amerykanów ok. 1,5 tys. tubylczych mieszkańców archipelagu Czagos na Mauritius, co nastąpiło w latach 60. ubiegłego stulecia. Umożliwiło to Amerykanom budowę bazy wojskowej na największej z wysp archipelagu – Diego Garcia.

Nieoficjalnie mówi się, iż ogłoszenie BOIT rezerwatem jest rodzajem politycznego testamentu premiera Gordona Browna i że chce on w tej mierze przelicytować George'a Busha, który pod koniec kadencji ogłosił terenem ochrony duże obszary zachodniego Pacyfiku.

ekologia środowisko przyroda - artykuły i wiadomości
Artykuł ten pochodzi z portalu ekologia.pl