Tesla – poeta nauki

Piotr Legutko

Nowy Numer 40/2019 |

publikacja 03.10.2019 00:00

Wiadomo już, że Tomasz Kot nie pojawi się w najnowszym odcinku przygód Jamesa Bonda. Zagra natomiast genialnego wynalazcę.

Nikola Tesla był jednym z najbardziej wpływowych i najważniejszych umysłów XX wieku. Bettmann /CORBIS Nikola Tesla był jednym z najbardziej wpływowych i najważniejszych umysłów XX wieku.

Nikola Tesla doczeka się wreszcie filmowej biografii, a polski aktor być może dostanie kolejną szansę na Oscara. Za reżyserię międzynarodowej produkcji odpowiada bowiem Anand Tucker, twórca wielokrotnie nagradzanych filmów „Dziewczyna z perłą” i „Droga do zapomnienia”. Prace nad filmem właśnie ruszyły.

Postać Tesli jest fascynująca, a jego wpływ na rozwój cywilizacji kluczowy. Nikt w historii nie zrobił bowiem więcej dla popularyzacji elektryczności niż on: szalony wynalazca, ekscentryk, wizjoner, ale też człowiek o doskonałym wyczuciu mediów.

Dziecko burzy

Urodził się w serbskiej rodzinie we wsi Smiljan w Chorwacji, w noc pełną wyładowań atmosferycznych. Ponoć akuszerka nazwała go dzieckiem burzy. Po latach zyskał przydomek „władca piorunów”. Był synem prawosławnego prezbitera Milutina Tesli. Ojciec chciał, by syn został kapłanem, ale Nikola już w dzieciństwie lgnął do wynalazków, tyle że trudno mu było oddzielić to, co realne, od fikcji. Wizje mieszały się z rzeczywistością. Umiał wyobrażać sobie swoje wynalazki, doskonalił je w myślach, a gdy brał się za rysowanie, projekt był już gotowy. Miał fotograficzną pamięć. Po zaledwie przekartkowaniu potrafił wyrecytować całego Fausta, nic więc dziwnego, że z łatwością otrzymał stypendium na politechnice w Grazu. Już w trakcie studiów pracował po 20 godzin na dobę nad skonstruowaniem silnika na prąd przemienny.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.