Wrocław ograniczy emisję gazów cieplarnianych

PAP |

publikacja 03.09.2010 07:02

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów wytwarzania energii - to główne założenia rozpoczętego w czwartek projektu "Wrocław dla klimatu". Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, które realizuje tego typu program.

Wrocław ograniczy emisję gazów cieplarnianych tuchodi / CC 2.0

Pierwszy etap projektu zrealizowany zostanie przez naukowców z Wrocławskiego Węzła Klimatycznego działającego we Wrocławskim Centrum Badan EIT+ oraz specjalistów z firmy McKinsey & Company, którzy przeprowadzą analizę badawczą oceniającą możliwość redukcji emisji gazów.

Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor zarządzający McKinsey & Company w Polsce Jacek Poświata, analiza będzie obejmowała m.in. budynki mieszkalne, komercyjne i użyteczności publicznej, transport, ciepłownictwo, gospodarkę energetyczną, wodę, a także powietrze i zieleń miejską.

"Na tej podstawie opracowana zostanie tzw. krzywa energetyczna, na której znajdą się m.in. informacje nt. możliwości obniżenia emisji CO2, kosztów całej operacji i przewidywanych efektów. Przełoży się to na harmonogram działań, które w ciągu najbliższych kilku lat będzie realizowało miasto" - mówił Poświata.

Prezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badan EIT+ prof. Mirosław Miller dodał, że głównymi korzyściami z realizacji programu będą zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, obniżenie kosztów ogrzewania budynków i kosztów wytwarzania energii oraz rozwój technologii ochrony klimatu.

"Efektem tych działań może być także rozwój przedsiębiorczości, ponieważ projekt wiąże się z technologiami wymagającymi nowego know-how. Nowatorskie rozwiązania w dziedzinie oszczędzania energii można następnie wdrażać w innych miejscach i dzięki temu zarabiać" - podkreślił Miller.

Prace nad opracowaniem analizy mają potrwać do końca stycznia 2011 r.

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, które realizuje tego typu program. Wcześniej podobne analizy i projekty przeprowadzono m.in. w Nowym Jorku, Sztokholmie i Kopenhadze.

TAGI: