Rząd ma się zająć projektem Polskiej Strategii Wodorowej.

PAP |

publikacja 01.11.2021 08:50

Rząd na workowym posiedzeniu ma się zająć projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Strategia określi cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.

Rząd ma się zająć projektem Polskiej Strategii Wodorowej. Autobus wodorowy firmy URSUS. Jest to autobus elektryczny, napędzany wodorowym ogniwem paliwowym. Paliwo, czyli 36 kg ciekłego wodoru, znajduje się w pięciu butlach umieszczonych na dachu. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Zgodnie z projektem Strategia odnosi się do trzech sektorów wykorzystania wodoru - energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania.

W projekcie wyróżnia się sześć koniecznych do osiągnięcia celów. Są to wdrożenie technologii wodorowych w energetyce; wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie; wsparcie dekarbonizacji przemysłu; produkcja wodoru w nowych instalacjach; sprawna i bezpieczna dystrybucja wodoru oraz stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

Projekt Strategii przewiduje łącznie 40 działań na rzecz realizacji wyznaczonych celów, zmierzających do wykorzystania polskiego potencjału technologicznego, naukowego i badawczego w zakresie nowoczesnych technologii wodorowych i powstania polskiej gałęzi gospodarki wodorowej.

Projekt określa aktualny stan rynku wodoru, przedstawia podstawowe przeszkody technologiczne i biznesowe oraz wytycza kierunki, w których powinien rozwijać się rynek, aby mógł w kolejnej dekadzie funkcjonować w skali pozwalającej konkurować z paliwami konwencjonalnymi.