Rekolekcje i post Daniela – sposób na regenerację duszy i ciała

GN 29/2023 |

publikacja 20.07.2023 00:00

O rekolekcjach połączonych z postem Daniela, prowadzonych w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie, mówi ks. Michał Siennicki SAC.

Wypoczynek, rekolekcje i post oferuje pallotyński ośrodek w Konstancinie-Jeziornie. Archiwum pallotyńskiego Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie Wypoczynek, rekolekcje i post oferuje pallotyński ośrodek w Konstancinie-Jeziornie.

Anna Leszczyńska-Rożek: Czym różnią się organizowane przez pallotynów rekolekcje połączone z postem według dr Ewy Dąbrowskiej od innych tego typu propozycji?

ks. Michał Siennicki SAC:
Do naszego Centrum zapraszamy osoby zainteresowane przede wszystkim rekolekcjami. Post Daniela oraz możliwość wypoczynku i aktywnego spędzenia czasu traktujemy jako dopełnienie dziesięciodniowego programu. Główną zaletą jest możliwość regeneracji ducha i ciała. Dzięki współpracy z dietetykami, lekarzami i przyznanemu nam certyfikatowi dr Ewy Dąbrowskiej post jest bezpieczny dla uczestników. Natomiast tematy rekolekcji staramy się proponować, wsłuchując się w potrzeby odwiedzających nas osób.

Jak wygląda program rekolekcji?

Dzień rozpoczyna się jutrznią, a kończy kompletą. Dzięki tym elementom brewiarza chcemy promować modlitwę Kościoła i pokazywać, że jest ona dostępna dla każdego. Codziennie odprawiane są Msze Święte, a w niedzielę także nieszpory. Każdego dnia po południu jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy naszego domu – można przyjść w dowolnym momencie i spędzić czas na indywidualnej modlitwie. Jest też możliwość udziału w nabożeństwach związanych z rokiem liturgicznym, takich jak majowe, czerwcowe, w lipcu powróciliśmy do Koronki do Bożego Miłosierdzia. Oprócz elementów liturgicznych każdego dnia są głoszone konferencje związane z tematem rekolekcji lub z aktualnymi wydarzeniami w Kościele. Na przykład teraz, z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów, zapraszamy specjalistów z IPN-u, którzy przybliżają historię tej rodziny i czasy, w których żyli. Warto skorzystać też z obecności księży, którzy spowiadają i dla chętnych pełnią funkcję przewodników duchowych. W zależności od potrzeb można z nimi porozmawiać na tematy, które pojawiają się podczas rekolekcji. Obserwujemy ogromne zapotrzebowanie w tej dziedzinie, a sami uczestnicy przyznają, że rozmowy przy okazji spowiedzi są często niewystarczające.

W jakim wieku przeważnie są uczestnicy rekolekcji?

Nie mamy ograniczeń wiekowych. Jedynie te związane z postem Daniela dotyczą osób w okresie dojrzewania i dzieci, kobiet w ciąży lub matek karmiących, a także osób po 75. roku życia. Wynika to z zaleceń dr Dąbrowskiej, do których się stosujemy. Osoby z przeciwwskazaniami do prowadzenia postu mogą przyjechać na rekolekcje. Tak jak wszyscy korzystają wtedy z naszego programu, ale jedzą posiłki według diety tradycyjnej.

Jak wygląda jadłospis postny?

Jest ściśle dostosowany do propozycji dr Ewy Dąbrowskiej. Post polega głównie na jedzeniu warzyw i niektórych owoców oraz piciu dużej ilości płynów. Odstawia się inne produkty, w tym też kawę, co dla niektórych bywa trudne. Trzeba również sobie uświadomić, że choć rekolekcje są dla wszystkich, to post Daniela nie jest wskazany dla osób z cukrzycą typu 1, nadczynnością tarczycy, czynną gruźlicą, niedoczynnością tarczycy, po przeszczepie narządów, depresją, ostrą porfirią, zaawansowaną niewydolnością serca, nerek i wątroby. Nie powinny też pościć osoby, których organizm wyniszczony jest chorobą nowotworową. Warto więc przed podjęciem decyzji o udziale w Rekolekcjach z Postem Daniela sprawdzić, czy stan naszego zdrowia pozwala na taki 10-dniowy post.

Czy w trakcie rekolekcji uczestnicy mają czas wolny?

Oczywiście. W planie dnia jest czas na wypoczynek, do dyspozycji gości ośrodka są też basen, sauna i siłownia. Wokół Centrum jest dużo zielonych terenów, gdzie można spacerować i jeździć na rowerze. Nieopodal, w parku zdrojowym, uczestnicy często korzystają z tężni. Dla chętnych organizujemy „Wieczory dla wytrwałych” – zapraszamy ciekawe osoby, są zajęcia poświęcone zdrowiu czy spotkania filmowe z klubem dyskusyjnym. Mimo że poszcząc, nie pije się kawy, uczestnicy mogą wziąć udział w „Wieczorze z zapachem kawy”, podczas którego nasi misjonarze dzielą się swoimi przeżyciami z pobytu w Afryce. Jest to też związane z naszym projektem pomocy mieszkankom Rwandy, które uprawiają i zbierają kawę, ale nie dostają za swoją pracę wystarczającego wynagrodzenia – sprowadzamy ziarna do Polski i sprzedajemy, a pieniądze przekazujemy na pomoc potrzebującym kobietom. Te i inne projekty wspierające edukację i pomoc medyczną w krajach afrykańskich organizuje Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

Jak uczestnicy oceniają te rekolekcje?

Często wyrażają oni radość z pokonywania własnych słabości związanych z wytrwaniem w poście, co nie dla wszystkich jest proste. Wielu uczestników docenia ciszę, której tak brakuje w codziennym życiu. Wartością jest dla nich czas poświęcony Bogu i sobie. Wiele osób zauważa też poprawę samopoczucia. Wypoczynek, cisza i post okazują się towarem deficytowym. U nas uczestnicy mogą z nich korzystać przez cały pobyt. •

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.