• gut
    10.09.2014 20:49
    Smakowita lektura! Palce lizać. :)
  • zielony01
    16.09.2014 18:35
    Powoływanie się na Kopernika i jego dzieło De revolutionibus orbium coelestium jest co najmniej nieporozumieniem i raczej anty-dowodem na to że kościół był propagatorem nauki. Dzieło Kopernika wydane w 1543r. było odrzucone przez kościół i wpisane do Indeksu Ksiąg Zakazanych, pomimo tego że wśród ówczesnych uczonych było uważane za dzieło rewolucyjne. Galileusz powołując się na dzieło Kopernika został skazany przez Inkwizycję za szerzenie herezji???. Dopiero w roku 1835 czyli prawie 300 lat później dzieła Kopernika i Galileusza zostają uznane przez kościół. Niezły przykład na promowanie nauki przez kościół. Obawiam się że szanowny autor tym przykładem niejako "strzelił sobie w kolano". Już pomijam fakt że jak się pisze jakiś artykuł to należałoby informacje przekazywać obiektywnie a nie wyrywkowo i jedynie to co nam pasuje do udowodnienia własnej tezy.
  • ysuk-san
    28.10.2014 12:56
    @zielony
    Wyszła zielona wiedza na temat warunkowań historycznych opisywanych postaci. Ich zycia oraz pracy.
    Kopernik był kanonikiem. Pracował dla KK i od KK brał niezłe pieniądze na prowadzenie swoich badań. Gdyby nie to, mogły w gwiazdy jedynie spoglądać i wzdychać.
    Galileusz - jak wyżej otrzymywał niezłe pieniądze na utrzymanie i prowadzenie swych badań. Niestety nie potrafił ich udowodnić, ponieważ oparł się na błędnej tezie (chodziło o pływy wodne) Dlatego inkwizycja wrzuciła jego pisma no zabronionych i skazała na areszt domowy. Polegający na życiu w willi opłacanej przez papieża, z pensja wypłacana przez papieża i dalszym prowadzaniu badań finansowanych przez papieża. Galileusz mógł w każdej chwili wyjechać do krajów protestanckich. Ciekawe czemu? Myślę że obawa o śmierć z rak protestantów jest przekonywująca. Religia to tez trochę historii.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg