Prehistoryczne cmentarzysko z ludzkimi szczątkami sprzed ponad 10 tysięcy lat zostało odkryte w południowo-wschodniej Australii - informuje serwis internetowy Australian Broadcast Corp.
Odkrycia dokonano na stanowisku w pobliżu miasta Condobolin nad rzeką Lachlan, położonego w środkowo-zachodnim regionie australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.
Jak poinformował Phil Purcell, archeolog z Biura Środowiska i Dziedzictwa Nowej Południowej Walii, odkryte na cmentarzysku ludzkie kości pochodzą sprzed co najmniej 10 tysięcy lat, na co wskazuje stopień zaawansowania procesu ich fosylizacji.
Według P. Purcella, lokalizacja odkrytego cmentarzyska w pobliżu pradawnego koryta rzeki Lachlan sugeruje, że znalezisko może być znacznie starsze.
Wcześniejsze badania poprzedniego koryta rzeki wykazały, że Lachlan - będąca dopływem rzeki Murrumbidgee - doprowadzała starym korytem wodę ze swoich źródeł w Wielkich Górach Wododziałowych jeszcze 25 tysięcy lat temu.
Zdaniem naukowców, istnienie prehistorycznych ludzkich siedlisk na brzegach zasobnej w wodę rzeki jest bardzo prawdopodobne.
Biuro Środowiska i Dziedzictwa Nowej Południowej Walii w porozumieniu z przedstawicielami lokalnej społeczności Aborygenów przygotowuje plan konserwacji niezwykłego znaleziska i możliwej relokacji szczątków.
Zdecydowanie lepiej zjeść produkt spożywczy, naturalny i smaczny, niż tabletkę.
Naukowcy namawiają do intensywnej obserwacji planet tego rodzaju.
Opierają się na naukowych danych na temat wpływu takiego systemu na zegar biologiczny.
70 proc. wszystkich znanych meteorytów pochodzi z trzech młodych rodzin planetoid.