Z geologią za pan brat

10-kilometrowa ścieżka turystyczna zostanie otwarta w niedzielę w Olsztynie k. Częstochowy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik geologiczny.

Impreza odbędzie się na błoniach zamku w Olsztynie. W tym miejscu rozpoczyna się już jedna trasa, otwarta w ubiegłym roku. Od najbliższego weekendu oferta turystyczna Olsztyna poszerzy się o następną ścieżkę.

"Mamy wszystko, co jest nam potrzebne do promowania się poprzez geoturystykę" - podkreśliła Monika Kosielak z Urzędu Gminy Olsztyn.

"Od Gór Towarnych do Zielonej Góry" - to nazwa ścieżki, której inaugurację zaplanowano na niedzielę. Przebieg szlaku pozwoli na zaprezentowanie walorów okolicy. Wiedzie on częściowo przez rezerwat przyrody "Zielona Góra", gdzie występują liczne ostańce wapienne, lasy oraz jaskinie.

Trasa będzie dostępna zarówno dla rowerzystów, jak i dla pieszych. Średnio wprawionemu piechurowi powinna zająć około 6 godzin. Nowy szlak jest tym samym dużo dłuższy, niż otwarty w ubiegłym roku - liczący ponad 5 kilometrów "Kamieniołom Kielniki". Wycieczka kamieniołomem to około 2,5-godziny spaceru po dawnym dnie jurajskiego morza. Zwiedza się wówczas rozcięte kamieniołomem wzgórze zbudowane z białych i kremowych wapieni.

Od poniedziałku w Olsztynie trwają zajęcia w letniej szkole geologii. Uczestnicy zajęć mogą się m.in. dowiedzieć, dlaczego ziemia drży, poznać tajemnice karbońskich roślin, uczą się też rozpoznawania minerałów i skał. Warsztaty towarzyszące przedsięwzięciu mają charakter otwarty. Chętni nie muszą wcześniej zapisywać się, nie ma znaczenia ich wiek. Tylko w poniedziałek w zajęciach uczestniczyło około 20 osób w różnym wieku. Najmłodszy ze słuchaczy miał cztery, a najstarszy ponad sześćdziesiąt lat.

Podczas niedzielnego II Jurajskiego Pikniku Geologicznego będą prezentowane atrakcje regionu. Speleolodzy, jurajska grupa GOPR i straż pożarna pokażą, jak posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Będzie też można kupić ciekawe minerały i skamieliny.

Geoturystyka to nowy, ale szybko rozwijający się nurt turystyki. Polega na połączeniu aktywnego wypoczynku z możliwością poszerzenia swoich wiadomości z zakresu biologii czy geologii. Taki rodzaj rekreacji jest też szansą dla promowania się regionów. Tym tropem idą również urzędnicy z Olsztyna. Działania mające na celu rozpropagowanie gminy jako prężnego ośrodka geoturystyki trwają już drugi rok.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg