Celtyckie skarby

Złote i srebrne monety celtyckie można oglądać w Kaliszu na wystawie "Irlandia znana i nieznana". Przygotowano ją z okazji trwających w tym mieście dni promujących historię i kulturę Celtów, którzy na przełomie er osiedlali się w pobliżu Kalisza.

Pokazano także gliniane naczynia kuchenne, które w tym rejonie odnaleźli archeolodzy. Dziś wystawie będą towarzyszyć prezentacje multimedialne, koncerty i konkursy.

Do najciekawszych eksponatów należy moneta z przełomu er o średnicy 6,5 mm, którą odnaleziono podczas badań powierzchniowych prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz miejscowych archeologów.

Krążek stanowi 24 część statera - złotej monety celtyckiej. Numizmat waży 0,201 grama, jednak pod względem średnicy należy do najmniejszych, znanych w naszym kraju. "Pieniądze tego typu produkowane były w rejonie Kalisza w I wieku po Chrystusie" - powiedział PAP archeolog Leszek Ziąbka.

Jak przypomniał, numizmaty celtyckie odnalezione pod Kaliszem były sensacją archeologiczną 2007 r. Od tamtego roku, archeolodzy odnaleźli kilkanaście monet z I wieku, co świadczy o ich popularności w obrocie lokalnym. Monety trafiały też na dalsze rynki.

Według Ziąbki mała grupa Celtów przybyła w rejon Kalisza z Karpat. Zajmowali się handlem solą i bursztynem. Tereny nad środkową Prosną odgrywały ogromną rolę na szlaku handlowym prowadzącym z południa nad Bałtyk, którymi zainteresowały się plemiona celtyckie, tworząc tzw. szlak bursztynowy.

Pokazane na wystawie monety świadczą o wysokim poziomie życia gospodarczego Celtów. "Same monety można traktować jako małe dzieła sztuki o oryginalnej formie artystycznej. W III i II wieku p.n.e. jako wzorca Celtowie używali monet, które zostały wybite jeszcze za czasów Filipa Macedońskiego i Aleksandra Wielkiego" - poinformował archeolog.

Patronat honorowy nad wystawą sprawuje ambasada Irlandii w Warszawie i konsul tego kraju w Poznaniu. Można ją oglądać do końca marca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg