Indyjska rakieta wyniosła w piątek na orbitę okołoziemską 31 satelitów, w tym kilka z krajów europejskich, zainteresowanych zdjęciami wysokiej rozdzielczości. Reuters pisze w tym kontekście o mocnej pozycji Indii jako taniego dostawcy usług kosmicznych.
Wśród satelitów wyniesionych przez rakietę PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) jest ważący 712 kg indyjski Cartosat-2 oraz 30 niewielkich satelitów z Indii i 14 innych krajów, m.in. z Austrii, Belgii, Łotwy, Litwy i Słowacji. Misja PSLV została zrealizowana w ramach międzynarodowego komercyjnego porozumienia, zawartego przez państwową Indyjską Organizację Badań Kosmosu (ISRO).
Rząd Indii promuje program kosmiczny obejmujący obserwację Ziemi, satelitarną nawigację i łączność. W lutym ISRO podczas jednej misji umieściła na orbicie 104 satelity, w większości na zlecenie zagranicznych klientów.
Kilkanaście dni temu Indie umieściły na orbicie swego najcięższego dotąd, ważącego trzy tony satelitę, demonstrując możliwości techniczne porównywalne z możliwościami Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Japonii i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.