Co nam mówią szympansie narzędzia?

Od kilku dekad wiadomo, że dzikie szympansy wytwarzają narzędzia. Okazuje się, że poszczególne grupy szympansów wypracowały własne sposoby - donoszą naukowcy na łamach "Royal Society Open Science".

Szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej wypracowały, w zależności od stada, różne rodzaje kultury materialnej w zakresie wytwarzania narzędzi. Badania prowadzono na początku 2022 r. w lasach Wybrzeża Kości Słoniowej i w Gwinei. Naukowcy zbierali narzędzia kamienne, za pomocą których szympansy rozbijają orzechy. Następnie narzędzia były skanowanie do postaci trójwymiarowych skanów i porównywane ze sobą.

Zidentyfikowano sporą różnorodność narzędzi w zależności od regionu. Mogą to być np. narzędzia przypominające kamienne młotki i duże, nawet metrowej długości kowadła. Występują one powszechnie na danym terytorium, nosząc większe lub mniejsze ślady zużycia. O lokalnej odmienności narzędzi decydować może rodzaj dostępnego materiału, a także gatunku orzechów.

Wcześniejsze badania wykazały, że użycie narzędzi przez szympansy sięga ponad czterech tys. lat, o czym świadczą badania archeologiczne. "Gdy zrozumiemy lokalne różnice w kulturze materialnej u szympansów w zakresie narzędzi kamiennych, otworzy to perspektywy dla przyszłych studiów z archeologii naczelnych" - opisuje kierownik badań, Tomos Proffitt z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (Niemcy).

Niewykluczone, że w ewolucji człowieka takie proste narzędzia poprzedziły pojawienie się metod wytwarzania narzędzi bardziej skomplikowanych. Badanie szympansów może zatem wnieść wkład w zrozumienie, w jaki sposób ludzie wytwarzali najstarsze narzędzia przed trzema mln lat.

Więcej: https://www.mpg.de/19250904/0920-evan-chimpanzee-stone-tool-diversity-150495-x

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NAUKA, PAP, ZWIERZĘTA

Reklama

Reklama