Powstanie Centrum Nagrody Nobla

PAP |

publikacja 03.12.2011 08:11

Do 2018 roku w Sztokholmie powstanie budynek, na który konkurs architektoniczny zostanie ogłoszony w 2012 roku. Będzie miejscem spotkań laureatów nagrody, naukowców, studentów oraz publiczności.

Sztokholm Mispahn / CC 2.0 Sztokholm

Obiekt ma być również nową siedzibą Fundacji Noblowskiej, instytucji realizującej testament fundatora nagrody Alfreda Nobla, oraz spółki Nobel Media, promującej ideę Nagrody Nobla.

W sprawie utworzenia Centrum podpisano w Sztokholmie list intencyjny. Jego stronami są Fundacja Noblowska oraz władze miasta, które mają przekazać pod budowę obiektu atrakcyjną działkę na półwyspie Blasieholmen w centrum Sztokholmu. W tym rejonie znajduje się już Muzeum Narodowe, a w pobliżu Grand Hotel, w którym co roku 10 grudnia przebywają zaproszeni na uroczystości wręczenia Nagrody Nobla laureaci.

"Miasto Sztokholm podejmuje działania, aby stać się światowym regionem nauki, dlatego wspiera rozwój edukacji, innowacji i badań. Centrum będzie łączyć wiele aspektów Nagrody Nobla i ma być miejscem, które stanie się nową atrakcją turystyczną" - powiedział burmistrz Sztokholmu, Sten Nordin.

Centrum Nagrody Nobla ma być budynkiem o wysokiej jakości architektonicznej, dlatego jesienią 2012 roku ma zostać ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny. Przewiduje się, że powierzchnia gmachu nie powinna przekroczyć 20 tys. m kw., całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 1 mld koron (ok. 109 mln euro). Budowa powinna rozpocząć się w 2015 roku. Na razie nie są znane źródła finansowania, Fundacja liczy na prywatnych sponsorów.

W Sztokholmie w zabytkowym Budynku Giełdy na Starym Mieście mieści się Muzeum Noblowskie, które pełni dziś funkcje podobne do planowanego Centrum Nagrody Nobla. Według Fundacji Noblowskiej zbyt mała powierzchnia uniemożliwia jednak rozwój muzeum. W tym samym budynku mieści się dodatkowo Akademia Szwedzka, przyznająca literackiego Nobla, oraz Biblioteka Noblowska.

Natomiast Centrum Pokojowej Nagrody Nobla istnieje w Oslo, gdzie co roku przyznawana jest i wręczana Pokojowa Nagroda Nobla.