Uściski dłoni? Odradzam

PAP |

publikacja 11.03.2012 20:37

Szef opieki medycznej Brytyjskiego Komitetu Olimpijskiego (BOA) Ian McCurdie zalecił sportowcom, aby unikali wymiany uścików dłoni podczas tegorocznych igrzysk w Londynie. Zdaniem lekarza, w ten sposób zwiększą swoje szanse na sportowy sukces.

Uwaga na dłonie! :) Romek Koszowski/GN Uwaga na dłonie! :)
Przy kontakcie fizycznym istnieje zagrożenie przenoszenia zarazków

"Przy kontakcie fizycznym istnieje zagrożenie przenoszenia zarazków. Chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko choroby oraz nie narażać niepotrzebnie systemu odpornościowego organizmu. Może przejęcie na czas igrzysk sposobu powitania Japończyków, którzy jedynie kłaniają się, byłoby dobrym rozwiązaniem" - powiedział McCurdie.

Pomysł ten nie spotkał się z akceptacją brytyjskiego rządu oraz sportowców. "Niewątpliwie powinniśmy często myć ręce i zapobiegać roznoszeniu zarazków, ale to nie powód, aby unikać tradycyjnego powitania w czasie olimpiady" - napisano w oświadczeniu ministerstwa zdrowia.

"Może w Pekinie witałam się ze zbyt wieloma osobami" - zażartowała rywalizująca w triathlonie Hollie Avil, która w trakcie igrzysk w 2008 roku, z powodu choroby, musiała zrezygnować z dokończenia występu.

Brytyjscy specjaliści od etykiety podkreślili, że unikanie uścisków dłoni mogłoby zostać odebrane przez przedstawicieli innych krajów za obraźliwe. Sytuację starał się załagodzić rzecznik prasowy BOA.

"Chodziło nam tylko o zwrócenie uwagi sportowcom na wagę higieny; mycie rąk mydłem oraz unikanie rozprzestrzeniania wirusów. To tego typu rady, jakie każdy pracodawca daje swoim pracownikom" - wyjaśnił.

TAGI: