Britannica tylko w e-booku i online

PAP |

publikacja 14.03.2012 10:42

Wydawnictwo Encyclopaedia Britannica Inc. poinformowało, że znana na całym świecie encyklopedia nie będzie już wydawana w wersji papierowej. Prestiżowe 32-tomowe dzieło ukazuje się od 1768 roku.

Britannica tylko w e-booku i online Surya Prakash S.A. / CC 3.0

Papierowe wydanie encyklopedii będzie dostępne do wyczerpania zapasów, wersje cyfrowe (internetowa i na płytach) będą ukazywać się w dalszym ciągu.

Wydawnictwo z siedzibą w Chicago poinformowało o tym we wtorek wieczorem czasu miejscowego.

Decyzja o wstrzymaniu wydania papierowego była rozważana już od pewnego czasu i "nie ma nic wspólnego z Wikipedią lub wyszukiwarką Google" - zastrzegł szef wydawnictwa Jorge Cruz. "Chodzi raczej o to, że obecnie wielu klientów kupuje nasze produkty w wersji zdigitalizowanej, a sprzedaż encyklopedii w wersji książkowej była marginalna już od jakiegoś czasu" - powiedział.

Cruz wskazał też, że "encyklopedia w wersji drukowanej jest przestarzała już w momencie publikacji, podczas gdy wydanie internetowe jest aktualizowane na bieżąco".

Firma zamierza uczcić odejście od wersji papierowej, bezpłatnie udostępniając na tydzień całą treść wydania internetowego (www.britannica.com). Obecnie z takiej wersji encyklopedii korzysta ponad 100 mln użytkowników na całym świecie.

Po raz pierwszy Encyklopedia Britannica ukazała się w 1768 roku w Edynburgu. Obecnie w pracy nad jej treścią, oprócz ok. 100 edytorów, uczestniczą specjaliści z całego świata, w tym laureaci Nagrody Nobla (m.in. anglikański biskup Desmond Tutu, który zasłużył się walką z apartheidem) i byli przywódcy, m.in. były prezydent USA Bill Clinton.