Nie powinniśmy obawiać się nauki ani jej odkryć

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 07.08.2012 18:14

Sądzę, że wszyscy powinni się cieszyć z sukcesu, jakim jest rozpoczęcie tej misji” – tymi słowami dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego odniósł się do informacji o bezpiecznym lądowaniu na Marsie amerykańskiego łazika „Curiosity”.

Nie powinniśmy obawiać się nauki ani jej odkryć Roman Koszowski/ Agencja GN O. Jose Funes SJ

O. José Gabriel Funes SJ powiedział Radiu Watykańskiemu, że „teraz musimy poczekać na konkretne dane, by przekonać się, czy możemy dowiedzieć się czegoś nowego o Marsie i o możliwości znalezienia na jego powierzchni cząstek organicznych”.

Zbudowany przez amerykańską agencję NASA marsjański łazik wylądował bezpiecznie na powierzchni czerwonej planety 6 sierpnia rano polskiego czasu. Ma zbierać próbki gruntu i robić zdjęcia planety przez dwa lata. Jego misją jest m.in. próba ustalenia, czy na Marsie znajdują się jakiekolwiek ślady życia.

O. Funes pytany był również, czy katolicy, i w ogóle ludzie wierzący, mogą w związku z tą misją mieć jakieś obawy, zwłaszcza dotyczące istnienia życia poza Ziemią.

„Nie, oczywiście, że nie! Nie powinniśmy obawiać się ani nauki, ani też związanych z nią nowych odkryć i wyników. To jest też racją, dla której Kościół katolicki posiada swoje obserwatorium. Nie obawiamy się prawdy, jakakolwiek by ona była. Musimy być otwarci na nowe wyniki badań, zwłaszcza jeśli zostaną potwierdzone przez naukowców” – dodał argentyński jezuita.

 

TAGI: