Google Glass

PAP |

publikacja 26.06.2013 04:35

Czyli okulary nowej generacji umożliwiające robienie zdjęć, nagrywanie filmów i korzystanie z internetu.

Google Glass Bill Grado / CC 2.0 Google Glass

Wszystkie polecenia wydaje się okularom za pomocą komend głosowych w języku angielskim.

Obecnie urządzenie dostępne jest w tzw. wersji beta, czyli w wersji testowej. 1500 egzemplarzy trafiło do użytkowników na całym świecie. Mają oni sprawdzić funkcję urządzenia pod kątem możliwości technicznych, ale także reakcji społecznych na osoby, które noszą w miejscach publicznych.

Google Glass po raz pierwszy zaprezentowano w kwietniu 2012 roku. Okulary w prawym górnym rogu mają wyświetlacz, na którym pokazywane są informacje takie jak temperatura, mapa z nawigacją. Ponadto Google Glass może robić zdjęcia i nagrywać filmy, bowiem posiada wbudowaną kamerę. Według ujawnionych przez koncern informacji okulary wyposażone są w aparat o rozdzielczości 5 mega pikseli, łączność Bluetooth oraz 12 GB pamięci, a także łącze Wi-Fi. Google Glass działa w oparciu o baterię, która wytrzymuje około jednego dnia pracy. Urządzeniem można będzie sterować za pomocą komend głosowych, a dźwięk będzie słyszalny za pośrednictwem przetwornika kostnego(drgania przechodzić mają przez kości). Google Glass będą mogły współpracować z każdym telefonem wyposażonym w Bluetooth.

Okulary mają będą też podłączone do internetu, tak, aby mieć możliwość odbierania i wysyłania zdjęć oraz filmów wideo. Poza tym urządzenie ma też umożliwiać korzystanie z poczty elektronicznej lub z serwisów społecznościowych.

Od momentu prezentacji Google Glass oprócz zachwytu wzbudza także kontrowersje. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych funkcji, było rozpoznawanie twarzy i dostarczanie informacji znalezionych w internecie na temat rozpoznanej osoby. W ostatnim czasie firma jednak zdecydowała, że okulary będą pozbawione tej funkcji.

Kolejną kontrowersją związaną z Google Glass jest sama kamera wbudowana w okulary, która pozwoli zrobić zdjęcie zwykłym mrugnięciem oka. Ze względu na tę funkcję w wielu miejscach noszenie Google Glass zostało zakazane.

Inna sprawa - ukrócona już przez Google - dotyczyła aplikacji związanych z tym urządzeniem. Po pojawieniu się aplikacji, które umożliwiała robienie zdjęć erotycznych i dzielenie się nimi w internecie firma Google poinformowała, że takie aplikacje nie będą dostępne na okulary.

Wątpliwości budzi także możliwość korzystanie z Google Glass w trakcie jazdy samochodem lub w ruchu pieszym, może to bowiem prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, z powodu rozproszenia uwagi użytkownika.