Mnisi, hutnicy i Star z rajdu Paryż-Dakar

PAP |

publikacja 17.07.2013 06:20

"Mnisi i Hutnicy" - pod taką nazwą rusza wspólny projekt turystyczny Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Opactwa Cystersów w Wąchocku. Zakłada on m.in. jeden bilet dla zwiedzających muzeum i klasztor oraz wspólne przedsięwzięcia kulturalne.

Star 266R Liftarn / CC 3.0 Star 266R
Jedyny zachowany egzemplarz samochodu startującego w rajdzie Paryż-Dakar. Znajduje się on w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

"Nie musieliśmy niczego wymyślać na siłę, związki wąchockich cystersów z przemysłem w dolinie rzeki Kamiennej sięgają średniowiecza. Bez ich działalności nie byłoby ani miasta Wąchocka ani Starachowic" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski. Przypomniał, że w 1789 roku to właśnie cystersi wybudowali pierwszy wielki piec na terenie dzisiejszych Starachowic. "Siedzibę muzeum od wąchockiego opactwa dzieli zaledwie parę kilometrów" - dodał.

Władzom muzeum i opactwu zależy na tym, aby turyści odwiedzający okolicę mogli zwiedzić oba miejsca. W ramach projektu "Mnisi i hutnicy" zaproponowane będą wspólne bilety, uprawniające do zwiedzenia obu obiektów. "Niezależnie od tego, gdzie turysta rozpoczyna swoją podróż, czy w Wąchocku czy w Starachowicach, może kupić bilet z dwoma kuponami. Dla turysty pozostaje pamiątkowa pocztówka z miejscem na okolicznościowe pieczątki z muzeum i opactwa" wyjaśnił Kołodziejski.

Jak podkreślił Kołodziejski, zakup biletu nie zobowiązuje jednak turysty do zwiedzenia miejsc w ciągu określonego czasu. "Pozostały kupon uprawniający do poznania drugiej atrakcji może wykorzystać w dowolnym terminie" - powiedział.

Oprócz "podwójnego" biletu planowane są wspólne działania kulturalno-edukacyjne. 10 sierpnia odbędzie się festyn historyczny "Mnisi i Hutnicy". "W skali kraju jest bardzo dużo rekonstrukcji historycznych skupiających się głównie na zmaganiach militarnych. My skoncentrujemy się przede wszystkim na życiu codziennym. Piknik odbędzie się na terenie opactwa" - wyjaśnił Kołodziejski. Głównym celem pikniku będzie przedstawienie związków mnichów świętokrzyskich i dawnych hutników. "Chcemy również opowiedzieć trochę o życiu codziennym średniowiecznych zakonników. Będzie też kuchnia, ziołolecznictwo i inne warsztaty" - dodał. Udostępnione również będą miejsca zamknięte na co dzień dla turystów.

Trzecim elementem projektu jest przygotowanie albumu fotograficznego poświęconego wspólnej historii mnichów i hutników. Pomysłodawcy zapewniają, że jeżeli projekt będzie cieszył się zainteresowaniem turystów, zostanie rozbudowany w kolejnych latach.

Początki Opactwa Cystersów w Wąchocku sięgają lat 70-tych XII wieku. Od początku zajmowało się ono m.in. działalnością gospodarczo-przemysłową. W 1270 roku zakończono odbudowę klasztoru po zniszczeniach spowodowanych najazdami mongolskimi z 1260 i 1289 roku.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpoczęło działalność 1 stycznia 2001 roku. Na ośmiu hektarach można obejrzeć obiekty dwóch zakładów wielkopiecowych działających w latach 1841-1901 i 1899-1968. W muzeum można obejrzeć stałą wystawę paleontologiczną oraz samochody produkowane w zakładach FSC Star w XX wieku.