Drugi przeszczep twarzy w Gliwicach

PAP |

publikacja 11.12.2013 15:29

Drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Drugi przeszczep twarzy w Gliwicach Stanford EdTech / CC 2.0

Tym razem pacjentką była kobieta, a przeszczep był planowany. Przeprowadzono go tydzień temu. Według zapowiedzi rzeczniczki szpitala Anny Urygi, szczegóły lekarze przedstawią podczas zaplanowanej na czwartek konferencji prasowej.

Gliwickie Centrum Onkologii to jedyny w Polsce ośrodek wykonujący tak skomplikowane operacje. Pierwszy przeszczep twarzy przeprowadzono tam 15 maja br. u 33-letniego mężczyzny, który przeżył poważny wypadek w pracy. Maszyna do cięcia kamieni amputowała mu większą część twarzy.

Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych. Obrażenia 33-latka były bowiem tak rozległe, że w dłużej perspektywie nie miałby szans na przeżycie.

Łącznie na świecie przeprowadzono dotąd kilkadziesiąt przeszczepów twarzy. Według szacunków Maciejewskiego, takiej pomocy może potrzebować w Polsce ok. 100 osób.