Kraina ognia i lodu

Jakub Jadanowski

publikacja 24.01.2014 13:35

W północnej części Oceanu Atlantyckiego znajduje się niepozorna wyspa. Wyspa, która doskonale pamięta czasy opisywane w tysiącletnich sagach, gdy morza północy przemierzali wikingowie. Kraina wodospadów, miejsce zderzenia kontynentów, gdzie od wieków nieustannie rywalizują lód i ogień. Witajcie na Islandii.

Islandia jest wyspą położoną miejscu gdzie spotykają się dwie płyty kontynentalne: północnoamerykańska i euroazjatycka, które oddalają się od siebie o milimetry rocznie. Takie umiejscowienie skutkuje bardzo dużą aktywnością wulkaniczną. Na Islandii i pobliskich wysepkach znajduje się 130 wulkanów, a przez 1100 lat historii wyspy, odnotowano 18 erupcji.

Kraina ognia i lodu David Karnå / CC 1.0 Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku

Islandia jest jednym z niewielu miejsc na ziemi, w którym możemy podziwiać cud natury jakim są wybuchy gejzerów, czyli gwałtowne wyrzuty wody i pary wodnej na wysokość nawet 70m. Nazwa „gejzer” pochodzi od nazwy najbardziej znanego gejzeru na Islandii „Geysir”.

Kraina ognia i lodu Andreas Tille / CC-SA 3.0 Gejzery to jedna z największych atrakcji turystycznych wyspy

Około jedenaście procent powierzchni wyspy zajmują lodowce, których grubość zmniejszyła się w ostatnich dziesięcioleciach. Nie trzeba jednak spieszyć się z podróżą, aby je zobaczyć, bo największy z nich Vatnajökull ma powierzchnię 8300 km² czyli równą wszystkim pozostałym lodowcom Europy razem wziętym i nieco mniejszą od województwa opolskiego. Niezwykły jest też Snaefellsjokull, gdzie Juliusz Verne umiejscowił swoją słynną powieść "Podróż do wnętrza Ziemi". Lodowiec ten znajduje się w dość nietypowym miejscu, bo na szczycie... wulkanu.

Kraina ognia i lodu Jeff Schmaltz / CC 1.0 Islandia zimą - zdjęcie satelitarne

Z lodowców bierze początek wiele rzek, które zapewniają całej krainie ogromną ilość słodkiej wody. Liczne wodospady uniemożliwiają komunikację drogą wodną. Jednak Islandczycy wykorzystali to uniedogodnienie do produkcji energii elektrycznej. Dziś z elektrowni wodnych pochodzi 73% energii elektrycznej produkowanej na wyspie. Warto zaznaczyć, że pozostałą cześć pozyskuje się ze źródeł geotermalnych, tak więc 100% energii jest pozyskiwane przy użyciu odnawialnych źródeł energii

Kraina ognia i lodu Andreas Tille / CC-SA 3.0 Kanion Öxaráfoss w Parku Narodowym Þingvellir

Fauna i flora Islandii ze względu na surowy klimat i odcięcie od reszty kontynentu jest bardzo uboga. Dziko żyją tu zaledwie dwa gatunki ssaków, niedźwiedzie polarne oraz lisy arktyczne. Od XVIII wieku, spotkać można również sprowadzone w celach hodowlanych renifery. Najbardziej urozmaiconą grupą zwierząt są ptaki, które w swoje panowanie wzięły klif Látrabjarg znajdujący się w południowej części wyspy. W pionowej ścianie o długości 14km swoje lęgowiska mają miliony osobników.

Kraina ognia i lodu Andreas Tille / CC-SA 3.0 Koń islandzki

Islandia została zasiedlona w 874r. przez norweskich wikingów i szkockich osadników. Założono wtedy dzisiejszą stolicę państwa Reykjavik. Islandczycy bardzo cenią sobie zarówno historię jak i kulturę swego narodu, wielką uwagę poświęcają językowi. Odcięcie wyspy od reszty kontynentu sprawiło, że język przez wieki nie uległ wielkim zmianom, co pozwala jego użytkownikom czytać kilkusetletnie dzieła nordyckiej literatury (np. Edda Poetycka) w oryginale.

Kraina ognia i lodu Stefan Schafft / CC 1.0 To nie hobbicie nory z filmów Petera Jacksona, ale całkiem prawdziwe domy pokryte mchem i trawą

Dziś wyspę zamieszkuje 320 tys. osób. 84,8 proc. z nich to Islandczycy. Wśród mniejszości narodowych duża grupę (2,8 proc. populacji wyspy) stanowią Polacy. Państwową religią jest luteranizm. katolicy stanowią 2,4 proc. mieszkańców Islandii. Co ciekawe na wyspie znajduje się klasztor polskich sióstr karmelitanek.

Kraina ognia i lodu Andreas Tille / CC-SA 3.0 Na Islandii znajduje się kilkanaście lodowców