Lodowce szybko topnieją

ajm/PAP

publikacja 23.11.2014 05:51

Ocieplenie klimatu sprawiło już, że powierzchnia lodowców w szwajcarskich Alpach znacznie zmalała - poinformowali w czwartek naukowcy. W 2010 r. zajmowały one łącznie 940 kilometrów kwadratowych - o prawie jedną trzecią mniej niż w 1973 r.

Lodowce szybko topnieją Daniel Schwen / CC-SA 2.5

Inwentaryzacją szwajcarskich lodowców zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Fryburga. Z ich ustaleń wynika, że najwięcej lodowców znajduje się obecnie w Alpach Berneńskich i Alpach Pennińskich i są tam one również największe. Najliczniejsze są natomiast "karzełki" - lodowce o powierzchni mniejszej niż pół kilometra kwadratowego.

Zmniejsza się nie tylko powierzchnia lodowców, ale także ich wolumen. Od 1973 r. szwajcarskie lodowce straciły 22,5 kilometra sześciennego lodu i firnu. Najszybciej topnieją lodowce w kantonie Ticino, w rejonie Engadyny i Suedbuenden.

Warto dodać, że lodowce te od paru wieków zajmowały znacznie większą powierzchnię niż średniowieczu, w latach 800-1300. Wiele zdaje się więc wskazywać, że zasięg lodowców, nie tylko alpejskich, w ciągu wieków podlegał częstym zmianom.