Niezdrowa dieta bez glutenu

PAP |

publikacja 24.02.2015 06:20

Wszystko wskazuje na to, że moda na żywność bezglutenową wśród osób, które nie cierpią na nietolerancję glutenu, czyli celiakię, przeminie, ale i tak rynek będzie rósł - czytamy w "Pulsie Biznesu". Okazało się jednak, że nie jest to dieta dla zdrowych.

Niezdrowa dieta bez glutenu HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Pieczywo tradycyjne zawiera sporo glutenu

Jak podaje Euromonitor International, w ciągu pięciu lat jej światowa sprzedaż urosła o 75 proc., do 2,1 mld dolarów (wartość żywności paczkowanej w 2013 r.). W ubiegłym roku za ponad 6 tys. ton paczkowanej żywności bezglutenowej Polacy zapłacili 113 mln złotych.

Tymczasem autor badań, które wykazały - skutecznie rozpropagowane przez amerykańskie gwiazdy - rewelacyjne skutki stosowania diety bezglutenowej u osób zdrowych (świetne samopoczucie, brak niestrawności i wiele innych), postanowił je powtórzyć i w efekcie przyznał, że poprzedni wynik był... błędny.

Jednak zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, rozwoju tego rynku nic nie powstrzyma, a według Euromonitora w Polsce będzie on rósł w najbliższych latach o 5-6 proc. pod względem wolumenu i poniżej 4 proc. pod względem wartości rocznie.