Ostatni start Sojuz-U

PAP |

publikacja 22.02.2017 10:00

Rosyjska rakieta nośna Sojuz-U ze statkiem Progress MS-05 wystartowała w środę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Statek ma dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To ostatnia misja, w której udział bierze rakieta Sojuz-U.

Rakieta Sojuz-U Audin /Wikimedia/PD Rakieta Sojuz-U

Rakieta nośna wystartowała z kosmodromu Bajkonur o godzinie 11:58 czasu lokalnego. To pierwsza misja od grudnia ubiegłego roku, kiedy doszło do katastrofy poprzedniej rakiety tego typu w niecałe 7 minut po starcie. Śledztwo wykazało, że wypadek był spowodowany awarią w trzecim stopniu rakiety.

Przed środowym startem przeprowadzono szczegółowe kontrole silników rakiety nośnej - podano. Jak podkreślają Rosjanie misja przebiegła bez zakłóceń, a statek Progress wszedł na wyznaczoną orbitę. Na ISS ma dotrzeć w piątek.

Jak podają rosyjskie media był to ostatni start z wykorzystaniem Sojuza-U. Następne misje kosmiczne będą przeprowadzane z wykorzystaniem nowych rakiet nośnych - Sojuz-2.1a. Pierwsza rakieta Sojuz-U wystartowała w 1973 roku. Z 789 startów tej rakiety niepowodzeniem zakończyły się tylko 22 z nich.

Obecnie na ISS przebywa sześciu astronautów: trzech z Rosji, dwóch ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Francji.