Zaginione miasto apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa odnalezione?

Małgorzata Gajos /haaretz.com

publikacja 07.08.2017 10:40

Archeolodzy twierdzą, że udało im się odkryć dom uczniów Jezusa.

Zaginione miasto apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa odnalezione? Flavio~ / CC 2.0

Naukowcy uważają, że miasto Julia, które miało być domem apostołów, znajdowało się na północnym brzegu Morza Galilejskiego. Są zdania, że właśnie udało im się je odnaleźć. 

Jak podaje portal Haaretz w rezerwacie przyrody w Betsaidzie archeologowie odkryli miejsce, które składa się z kilku warstw. Co więcej znajduje się tam też łaźnia rzymska, która "wskazuje, że było tu miasto, a nie tylko wioska rybacka" - podkreśla w rozmowie z Haaretz doktor Mordechai Aviam z Kinneret College.

Historyk Józef Flawiusz wskazywał, że żydowski król Filip Herod przekształcił Betsaidę w rzymską polis. Król zmienił również nazwę miasta na Julię. Aktualnie są trzy miejsca, które roszczą sobie prawo do bycia Julią. To, które odkryli archeologowie, ma nazwę el-Araj, dwa inne znajdują się koło jeziora. Po niespodziewanym odkryciu łaźni, naukowcy są zgodni, że właśnie el-Araj jest właściwą Julią.

Odkryta przez archeologów starsza warstwa pochodzi z późnego okresu rzymskiego, dwa metry niżej znajduje się warstwa z okresu bizantyjskiego. Warstwa rzymska zawiera naczynia ceramiczne, mozaiki i pozostałości łaźni. Znaleziono również dwie monety, brązową pochodzącą z późnego II wieku i srebrnego denara z podobizną Nerona z 65-66 r.  

Możliwe, że archeolodzy odnaleźli również zaginiony kościół bizantyjski. Koparki odkryły bogato zdobione ściany, które wskazują na ważność tego kościoła. W 725 roku Willbald, biskup Eichstätt w Bawarii, odwiedził Ziemię Świętą. W swoim planie podróży opisał pobyt w kościele w Betsaidzie, który miał być zbudowany w miejscu, w którym znajdował się dom świętych Piotra i Andrzeja. Naukowcy uważają, że prawdopodobnie jest to ten właśnie kościół.