Austria: Wspólne zadania dla religii i nauki

Zenit/pd

publikacja 18.12.2008 08:52

W Wiedniu wręczono Naukową Nagrodę Kardynała Innitzera. Religia i nauka "mają sobie coś do powiedzenia" i mogą wspólnie przyczyniać się do rozwoju poszczególnych dyscyplin - podkreślił kardynał Christoph Schönborn, podczas sobotniej uroczystości rozdania nagród, która odbyła się w wiedeńskim pałacu arcybiskupim. .:::::.

Austria: Wspólne zadania dla religii i nauki

Arcybiskup nie zgadza się z poglądem, iż wzajemny stosunek religii i nauki musi obfitować w problemy i sytuacje konfliktowe. Schönborn przypomniał, że wielkim tematem w naukowej działalności Benedykta XVI jest właśnie korelacja nauki i wiary. Spotkanie się ze sobą tych dwóch światów przynosi napięcia, ale jednocześnie są to często spotkania owocne. Papież w swoim wykładzie na uniwersytecie w Regensburgu wskazywał na fakt, iż zarówno wiara, jak i rozum mogą być nadużywane, źle wykorzystywane, ale ich zasadniczą misją i zadaniem jest wyjaśnianie. Wzajemne, krytyczne uwagi i zapytania są możliwe i pożądane, pomocne i konieczne - dodał Kardynał.

Długoletni kierownik Katedry Dermatologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, emerytowany profesor Klaus Wolff, został wyróżniony Nagrodą Kardynała Innitzera 2008 za dorobek życia naukowego. Pod kierownictwem Wolffa wiedeńska klinika awansowała do pierwszej piątki najlepszych tego typu ośrodków na świecie. Wyniki swych niezwykle ważnych i cenionych badań, urodzony w 1935 roku profesor Wolff, opublikował w około 430 naukowych pracach i rozprawach.

Nagroda Kardynała Innitzera jest przyznawana przez wiedeńską Archidiecezję od 1962 roku i należy do najbardziej prestiżowych i nobilitujących w całej Austrii. Jej nazwa wzięła się od nazwiska kardynała Theodora Innitzera, żyjącego w latach 1875-1955.

W dziedzinie nauk przyrodniczych doceniono 56-letniego profesora Rainera Blatta z Innsbrucku, wykładowcę fizyki eksperymentalnej. W kategorii humanistyka, nagroda honorowa przypadła urodzonemu w 1940 roku profesorowi Manfredowi Bietak, egiptologowi z Uniwersytetu Wiedeńskiego, który od 1973 roku kieruje Austriackim Instytutem Archeologicznym w Kairze. Także publicysta i redaktor gazety „Der Standard”, Klaus Taschwer, otrzymał nagrodę, jako dziennikarz popularyzujący tematykę naukową. Wręczono również stypendia ośmiu młodym, uzdolnionym naukowcom i badaczom.