Pierwsza panda z zamrożonej spermy

PAP

publikacja 25.07.2009 10:00

Chiny poinformowały w piątek o narodzinach pierwszej pandy ze sztucznego zapłodnienia, do którego użyto zamrożonej spermy. Dzień wcześniej panda You You z Ośrodka Badawczego Pand Wielkich w Wolong w Syczuanie urodziła młode. .:::::.

Pierwsza panda z zamrożonej spermy Jeff Kubina/www.flickr.com(CC)Jest to jej trzecie dziecko i dziesiąta panda, urodzona w tym roku w Wolong.

Nagranie wideo ukazujące różowego, bezwłosego oseska wylizywanego przez matkę wyemitowała chińska państwowa telewizja CCTV.

Chińscy specjaliści zajmujący się pandami podali w piątek, że narodziny dziecka You You to pierwsze udane przyjście na świat pandy z zapłodnienia in vitro przy użyciu zamrożonej spermy.

Sztuczne zapłodnienie jest powszechnie stosowane do reprodukcji pand, u których popęd seksualny jest bardzo słaby. W 2006 roku ze sztucznego zapłodnienia urodziły się w Chinach 34 pandy, z których przeżyło 30.

Do tej pory jednak nie udawało się wyhodować pandy ze sztucznego zapłodnienia z użyciem zamrożonej wcześniej spermy.

Na wolności żyje jedynie 1600 panda, głównie w Syczuanie. Oprócz tego w chińskich ośrodkach hodowlanych i ogrodach zoologicznych jest ich 120, a poza Chinami - tylko 20.