Tajemnica stwardnienia rozsianego

GN 18/2018 |

publikacja 03.05.2018 00:00

O tym, jak zrozumienie mechanizmów choroby prowadzi do odkrycia nowych terapii, opowiada prof. Krzysztof Selmaj, specjalista od stwardnienia rozsianego.

Prof. Krzysztof Selmaj jest neurologiem, specjalistą od stwardnienia rozsianego. Jego badania pozwoliły odkryć mechanizm tej choroby oraz wskazały kierunek nowych terapii i nowoczesnej diagnostyki. Za swe osiągnięcia już w 1994 r. został uhonorowany najważniejszą polską nagrodą naukową przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Paweł Pawłowski /pap Prof. Krzysztof Selmaj jest neurologiem, specjalistą od stwardnienia rozsianego. Jego badania pozwoliły odkryć mechanizm tej choroby oraz wskazały kierunek nowych terapii i nowoczesnej diagnostyki. Za swe osiągnięcia już w 1994 r. został uhonorowany najważniejszą polską nagrodą naukową przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Wojciech Mikołuszko: Pamiętam, że gdy na jednej z konferencji dziennikarz powiedział: „Nie ma leków na stwardnienie rozsiane”, bardzo się Pan oburzył. Dlaczego?

Prof. Krzysztof Selmaj: Bo to nieprawda! W tej chwili na stwardnienie rozsiane jest zarejestrowanych 14 leków.

Tyle że żaden z nich nie pozwala na wyleczenie chorego.

A ile chorób tak naprawdę potrafimy wyleczyć? Jakieś infekcje wirusowe i bakteryjne, procesy zapalne. Natomiast liczne choroby, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy astma, dzisiejsza medycyna potrafi skutecznie leczyć, ale nie umie wyleczyć. To samo dotyczy stwardnienia rozsianego.

Co zmieniło się w leczeniu stwardnienia rozsianego od lat 80. XX wieku, kiedy zaczynał Pan badać tę chorobę?

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.