Wyhodowano przezroczystą złotą rybkę

PAP

publikacja 31.12.2009 12:01

Japońscy badacze wyhodowali złotą rybkę, która dzięki brakowi pigmentu ma tak przejrzystą skórę i łuski, że można obserwować jej organy wewnętrzne.

Wyhodowano przezroczystą złotą rybkę Helgabj/www.flickr.com (CC)

To kolejne "przezroczyste" zwierzę, wyhodowane po to, by unikać przeprowadzania sekcji, zwłaszcza na lekcjach szkolnych.

"Można zobaczyć żywe serce i inne organy, ponieważ łuski i skóra nie mają pigmentów. Nie trzeba jej kroić. Można zobaczyć maleńki mózg nad czarnymi oczami złotej rybki" - wskazuje Yutaka Tamaru, profesor z wydziału nauk przyrodniczych na Uniwersytecie w Mie.

Naukowiec podkreślił, że złote rybki, żyjące około 20 lat, są o wiele większe niż inne ryby dotąd używane do eksperymentów. Mogą osiągnąć długość 25 centymetrów i wagę ponad dwóch kilogramów. "Rybka rośnie i można obserwować ją całe życie" - mówi prof. Tamaru.

Agencja AFP przypomina, że inna grupa naukowców japońskich wyhodowała w 2007 roku przejrzyste żaby. Jak mówi jeden z nich - Masayuki Sumida z Uniwersytetu w Hiroszimie - chcą oni, by te zwierzęta były dostępne w sprzedaży i może to dojść do skutku w 2010 roku.

AFP zauważa, że obrońcy zwierząt domagali się zastąpienia sekcji bardziej humanitarnymi metodami badań - na przykład symulacją komputerową.