Ziemniaki GMO legalne

Tomasz Rożek

publikacja 12.03.2010 07:50

Komisja Europejska zezwoliła na uprawę zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka.

Ziemniaki GMO legalne

Chodzi o odmianę „Amflora”, która może być wykorzystywana do celów przemysłowych (produkcja m.in. kleju i papieru) oraz jako składnik zwierzęcych pasz.

O pozwolenie na uprawę zmodyfikowanego ziemniaka firma, do której należy patent, starała się przez ostatnich 13 lat.

Modyfikacja ziemniaków polega na wzmocnieniu cech pożądanych przez przemysł skrobiowy. Ziemniaki produkują kilka rodzajów skrobi. Zmodyfikowane ziemniaki produkują tylko jeden określony jej rodzaj, szczególnie poszukiwany przez przemysł papierniczy.

Do dzisiaj jedyną legalnie uprawianą w Europie rośliną zmodyfikowaną genetycznie była kukurydza odmiany MON 810. W kolejce do zatwierdzenia czekają cztery inne zmodyfikowane kukurydze. O nowych odmianach wprowadzanych na europejski rynek dyskutują ministrowie rolnictwa Unii, ale ich decyzja jest zatwierdzana przez Komisję Europejską.

Gdy to się stanie, poszczególne kraje wchodzące w skład Unii nie mają wielkich szans na zablokowanie genetycznie zmodyfikowanych upraw na swoim terenie. Mogą się starać o wprowadzenie tzw. klauzuli ochronnej. Aby to się stało, muszą jednak przedstawić Komisji naukowe dowody na to, że dany produkt jest szkodliwy dla zdrowia czy środowiska. O takie dowody jednak trudno.