Znikające baobaby

Tomasz Rożek

GN 25/2018 |

publikacja 21.06.2018 00:00

Z powodów, które nie są jasne, najstarsze na Ziemi baobaby, mające ponad 2 tysiące lat, wymierają. Ich charakterystyczne grube pnie są znakiem rozpoznawczym Afryki. Jak tak dalej pójdzie – znakiem, który zniknie z powierzchni planety.

Baobabów, które mają ponad 500 lat, jest na całym Czarnym Lądzie od 60 do 70. Na zdjęciu te z zachodniego Senegalu. Frans Lanting /dpa/pap Baobabów, które mają ponad 500 lat, jest na całym Czarnym Lądzie od 60 do 70. Na zdjęciu te z zachodniego Senegalu.

Najstarsze baobaby liczy się w dziesiątkach. Nie w setkach, tysiącach czy setkach tysięcy, jak stare drzewa innych gatunków. Baobaby są bardzo rzadko spotykane. Rosną tak wolno, że czasami nie sposób znaleźć nawet roczny przyrost. Drzewa, które znamy, przyrastają każdego roku. Świadczą o tym chociażby charakterystyczne pierścienie po przecięciu pnia. Każdy z nich to jeden rok życia drzewa. Dzięki pierścieniom bardzo łatwo jest policzyć wiek drzew. Większości, ale nie wszystkich. Wyjątkiem są m.in. baobaby, które czasami nie przyrastają. Standardowe metody liczenia ich wieku są więc mocno nieprecyzyjne i trzeba się uciekać do bardziej skomplikowanych analiz (np. składu izotopowego drewna).

Magazyn wody

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.