Nie dorośliśmy

Tomasz Rożek

GN 26/2018 |

publikacja 28.06.2018 00:00

Plastik znajdowany jest w soli morskiej, w butelkowanej wodzie i w ciałach większości zwierząt morskich, a więc i u coraz większej liczby zwierząt lądowych. Nie ma wątpliwości, że tworzywa sztuczne zmieniły nasze życie na lepsze. Nie ma też wątpliwości, że nie dorośliśmy do ich używania.

Ryba z brzuchem pełnym śmieci stojąca w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego to symbol zanieczyszczenia Bałtyku. henryk przondziono /foto gość Ryba z brzuchem pełnym śmieci stojąca w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego to symbol zanieczyszczenia Bałtyku.

Proszę rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, ile przedmiotów, urządzeń i materiałów to tworzywa sztuczne. A następnie zdać sobie sprawę z tego, że bez nich to wszystko trzeba byłoby wykonać z drewna, metalu, szkła albo jakichś materiałów naturalnych. Trzeba jasno powiedzieć, że wielu rzeczy z tych naturalnych materiałów nie dałoby się zrobić. Tworzywa sztuczne – w zależności od rodzaju – są lekkie i wytrzymałe. Mogą być doskonałym izolatorem, mogą przepuszczać światło, mogą być odporne na warunki atmosferyczne i mogą mieć kontakt z żywnością. Można w nie pakować jedzenie próżniowo, a to zasadniczo wydłuża okres, w którym jest ono zdatne do spożycia. Samochody, samoloty czy statki bez tworzyw sztucznych nie byłyby tak bezpieczne i wygodne. Lekarze bez tworzyw sztucznych musieliby w wielu przypadkach rozkładać bezczynnie ręce. Począwszy od ultranowoczesnego drukowania biokompatybilnych rusztowań udających chrząstki, przez elementy wszczepiane przez chirurgów naczyniowych, na niezliczonej ilości różnego rodzaju sprzętu wykorzystywanego przez lekarzy w codziennej praktyce skończywszy. Wystarczy spojrzeć na wyposażenie karetki pogotowia czy zwykłego gabinetu zabiegowego. Cywilizacja, nasze życie, bez tworzyw sztucznych nie mogłaby się rozwinąć i nie może się rozwijać dalej.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.