Gdańsk: Trwa Bałtycki Festiwal Nauki

PAP |

publikacja 28.05.2010 18:12

Ponad 800 spotkań, pokazów, wykładów składa się na trwający na Pomorzu Bałtycki Festiwal Nauki. W organizację imprez zaangażowało się ok. 3,8 tys. osób z ponad 40 instytucji.

Jak poinformował dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest organizatorem VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki, w tym roku imprezy festiwalowe odbędą się na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastka, Lęborka, Pelplina, Malborka, Będomina, Borucina oraz Wąglikowic.

Część imprez miała już miejsce w mijającym tygodniu. Tradycyjnie jednak prawdziwe naukowe święto, w postaci kilku pikników naukowych, odbędzie się w weekend.

Na dziesiątkach stoisk w miasteczkach namiotowych ustawionych w Gdyni na Skwerze Kościuszki (tylko w niedzielę) oraz pod Klifem Orłowskim (w niedzielę i w sobotę) będzie można poznawać tajniki różnych dziedzin naukowych: od astronomii przez biologię, elektronikę, fizykę po geologię czy archeologię.

Na gości czeka m.in. wizyta w planetarium, pokazy doświadczeń chemicznych i biochemicznych, krótki kurs rozpoznawania leśnych drzew, wykłady i wystawy poświęcone owadom, podwodnym roślinom, meteorytom, bursztynowi, muszlom czy żółwiom. Na miejscu można też będzie poznać dzieła wybitnych malarzy marynistycznych czy popróbować sił w strzelaniu z różnego rodzaju broni.

Atrakcją dla zwiedzających będą też z pewnością cztery statki, które zacumują przy Skwerze Kościuszki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II" oraz statki badawcze użytkowe, na co dzień przez różne instytucje naukowe: "Balitca", "Oceanograf II" i "Oceania".

W sobotę na piknik naukowy zaprasza z kolei Politechnika Gdańska. Tutaj - dzięki prezentacjom wystawianym na kilkudziesięciu stoiskach w różnych punktach uczelni, można będzie dowiedzieć się m.in., dlaczego świetliki świecą, jak się wykrywa witaminę C oraz jak się buduje mosty. Chętni będą też mogli sprawdzić mikroflorę swojej skóry.

W sobotę na zestaw imprez w ramach Festiwalu zaprasza też Uniwersytet Gdański. Tutaj można będzie m.in. poznać tajemnice łowców i rolników epoki kamienia, dowiedzieć się podstawowych rzeczy związanych z kulturą chińską czy poznać prawo islamu.