Jak się pozbyć pasożyta?

Magdalena Grudzień

GN 22/2019 |

publikacja 30.05.2019 00:00

Żyją w naszych organizmach, buszują pod skórą lub na niej, wywołując choroby. Które pasożyty są groźne i jak się ich pozbyć?

Trofozoit – forma rozwojowa Gardia intestinalis – pierwotniaka powodującego lambliozę. istockphoto Trofozoit – forma rozwojowa Gardia intestinalis – pierwotniaka powodującego lambliozę.

Pasożyty bywają powodem złego samopoczucia. [Powstało nawet pojęcie w psychiatrii – zespół Ekboma, czyli halucynoza pasożytnicza, urojenia i fobie (amebofobia)]. Są groźne dla człowieka, potrafią namieszać nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale też w innych narządach, takich jak oczy, mózg, mięśnie, czy w krwi. Choć brzmi to niepokojąco, należy podejść do tematu z pewnym dystansem. Tym bardziej że w naszym klimacie można uniknąć zarażenia większością pasożytów, przestrzegając podstawowych zasad higieny. Trzeba pamiętać też o myciu owoców i warzyw oraz unikać surowego czy niedopieczonego mięsa.

W naszym układzie pokarmowym żyją m.in. Entamoeba coli – pełzak okrężnicy – oraz Blastocystis hominis. To zasadniczo pasożyty obojętne dla człowieka, żyjące w jego jelitach, ale mogą wywoływać parazytozy, czyli choroby pasożytnicze. Wspomniane pasożyty zostały wykryte u osób zdrowych i chorych z objawami klinicznymi. Jeśli dostaną się do ludzkiego organizmu, żyją w biologicznym związku i mają wpływ na jego funkcjonowanie. Większość z nich trafia tam przez przypadek, a organizm ludzki nie jest dla nich zbyt przyjaznym środowiskiem.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.