One ciągle to robią

Magdalena Kawalec-Segond

GN 24/2019 |

publikacja 13.06.2019 00:00

Ewolucję trudno złapać na gorącym uczynku. Chociaż…

Z połączenia zięb Geospiza fortis oraz Geospiza conirostris (u dołu) na wyspach Galapagos powstał zupełnie nowy gatunek tych ptaków. TUNS /dpa/pap Z połączenia zięb Geospiza fortis oraz Geospiza conirostris (u dołu) na wyspach Galapagos powstał zupełnie nowy gatunek tych ptaków.

W ciągu kilkunastu ostatnich lat pod czujnym okiem badaczy na wyspach Galapagos pojawił się i utrzymał nowy gatunek zięby. To hybryda dwóch innych gatunków. Wymagało to jedynie dwóch pokoleń.

Zaczął Darwin…

Angielski uczony i podróżnik Karol Darwin sformułował swą teorię nie na podstawie obserwacji ssaków naczelnych w Afryce, ale maleńkich ptaków, zięb zamieszkujących wyspy Galapagos. Trafił na ten archipelag pod koniec 1835 r. Ta należąca dziś do Ekwadoru grupa równikowych wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym znana jest przede wszystkim dzięki unikatowej faunie, zwłaszcza zaś gigantycznym żółwiom. Uwagę przykuwają tu również zięby. Odległość – ponad 1000 km od stałego lądu Ameryki Południowej – sprawia, że nieliczne zwierzęta będące lokalnymi drapieżnikami rozrastają się do naprawdę imponujących rozmiarów. Natomiast niewielkie – np. zięby – wykazują tzw. radiację adaptatywną.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.